מאבק מדיני א'

מחברים יעקב שרת

עורכים יעקב שרת

שנת הוצאה 2009

מו"ל העמותה למורשת משה שרת


מאבק מדיני

1942

ינואר - מאי

 

קובץ נאומים ומסמכים

איסוף, תחקיר והערות: שפרה קולת

עורך הסדרה: יעקב שרת

 

כרך א': חלק ראשון

 

 

מסמכי מאבק מדיני, כרך א': חלק ראשון משתרעים על פני התקופה ינואר-מאי 1942. המסמכים פורשים יריעה רחבה ומאירים את פעילותו המדינית האינטנסיבית של ראש המחלקה המדינית משה שרת מול ממשלת המנדט הבריטית וערביי הארץ, ובתוך היישוב, בימים ששימש המנהיג הבכיר של היישוב היהודי בארץ-ישראל, שכן יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית נעדר מהארץ.

 

תקופה זו הייתה עתירת אירועים ומאבקים. על ארץ ישראל ריחפה סכנת פלישה גרמנית-נאצית; מפעל ההתגייסות של בני היישוב לצבא הבריטי, שנוהל בידי משה שרת, נקלע למשבר; נולדה היוזמה המהפכנית של התנדבות בנות היישוב לצבא הבריטי; אירע אסון טיבוע אוניית המעפילים "סטרומה", שהופקרה בקשיחות לב בידי ממשלות בריטניה וטורקיה; והתנהל מאבק נואש על זכות הנמלטים מארצות הכיבוש הנאצי למצוא מקלט בארץ-ישראל, ועל שחרור מעפילים ממחנות הסגר בארץ ובאי מאוריציוס.

 

הימים ימי מלחמת העולם השנייה, שגורלה טרם הוכרע. היישוב היהודי כפוף מזה לשלטון בריטי אדיש למצוקה היהודית באירופה ולגורל הנמלטים משם, ומזה משתף פעולה מרצון עם בריטניה הלוחמת בעקשנות בגרמניה הנאצית בחירוף נפש. על ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית נגזר לפעול בנסיבות מורכבות אלה. בנאומיו על נושאים שעמדו על הפרק הוא הגיע לשיאי ביטוי, שעוצמתם לא פגה עד היום.

 


 מאמרו של ד"ר שלמה אהרונסון "משה שרת במיטבו" - בעקבות הספר 

 

לקריאת הספר כולו כמסמך PDF - לחצו כאן

 

הספר יצא לאור ב-2009, בסיוע:

  • המועצה להנצחת נשיאים וראשי ממשלה, משרד ראש הממשלה.
  • ההסתדרות הציונית העולמית.
  • קרן לפיתוח ולקדמה (עמנואל רסין).

ובחסות בנק לאומי

 

פרקי הספר