129. מכתב אל מיניסטריון הספנות היווני, אלכסנדריה - סיוע בהצלת ילדים - 8/5/1942
שם הספר  מאבק מדיני א'
שם הפרק  129. מכתב אל מיניסטריון הספנות היווני, אלכסנדריה - סיוע בהצלת ילדים - 8/5/1942
כותרת משנה  אנגלית

129

מכתב אל מיניסטריון הספנות היווני, אלכסנדריה

8/5/1942

(אנגלית)

סיוע בהצלת ילדים

 

אדונים נכבדים,

 

בשם הסוכנות היהודית לארץ-ישראל אני מתכבד לפנות אליכם בעניין הבא.

הסוכנות היהודית מנהלת זה מכבר משא-ומתן עם ממשלת בריטניה על הכנסת ילדים יהודים מארצות הנתונות בשליטה נאצית לארץ-ישראל. באחרונה הושגה הסכמה בעניין זה לגבי רומניה והונגריה, ואנו צופים בבטחה להסכמה שתחול גם על בולגריה ויוון ואולי גם על ארצות נוספות. ההליכים לגבי מיון הילדים הללו כבר מתבצעים בשיתוף עם הנהלת ״הצלב האדום הבינלאומי״. מעבר קבוצות הילדים דרך טורקיה כבר הובטח. הבעיה היחידה הטעונה פתרון היא המסע הימי מרומניה לנמל בטורקיה.

חברת הספנות החיפאית ״עתיד״ הוסמכה על-ידינו להסדיר את ההפלגה שבה מדובר. אנו מבינים כי חברת ״עתיד״ עמדה לסיים משא-ומתן על רכישת האונייה ״לילי״, העוגנת עכשיו באיסטנבול ומתאימה למטרתנו, אלא שהעסקה לא יצאה לפועל עקב קושי משפטי-טכני, הקשור בשלטונות היווניים. התברר כי המתווך שניהל את המשא-ומתן מטעם חברת ״עתיד״ נדרש לצורך ביצוע העסקה לרשום את האונייה על שמו, ומאחר שהלה אזרח יווני, תהיה האונייה כפופה לשלטונות היווניים.

לסוכנות היהודית אין עניין כלשהו להתערב בסידורים הפנימיים של השלטונות היווניים, אבל לאור הדחיפות העליונה שבהצלת ילדים יהודים רבים ככל האפשר ממצבם הנורא ברומניה ובארצות אחרות שבשליטת הנאצים, אנו מפצירים בכם בזה במלוא התוקף, כי העניין יוכרע אך ורק על יסוד הומניטרי טהור מתוך מגמה לשחרר את האונייה ״לילי״ למשימה היקרה כל כך ללבנו, ואנו בוטחים בשלטונות היווניים כי ידונו בדבר באהדה מלאה.[1]

שלכם בנאמנות,

מ. שרתוק

הנהלת הסוכנות היהודית

הערות:


[1] במברק מ-29 במאי דיווח י' לינטון מלונדון למ״ש כי נועד עם יו״ר ועדת הספנות היוונית בעניין ״לילי״, לפי המידע שבידי יו״ר הוועדה לא נרשמה האונייה כיוונית, אולם אם יתברר שכך הוא תידון בקשת הסוה״י באהדה.

 

העתקת קישור