35. מכתב אל המזכיר הראשי ג'ון מקפרסון, ירושלים - צנזורה - 11/2/1942
שם הספר  מאבק מדיני א'
שם הפרק  35. מכתב אל המזכיר הראשי ג'ון מקפרסון, ירושלים - צנזורה - 11/2/1942
כותרת משנה  אנגלית

35

מכתב אל המזכיר הראשי ג'ון מקפרסון, ירושלים

11/2/1942

(אנגלית)

צנזורה

 

מר מקפרסון יקר,

 

בהמשך לשיחתנו אתמול על מדיניות הצנזורה,[1] התרשמתי מאוד מהקטע שלהלן ב״פלסטיין פוסט״ מיום ד', ששימת לבי הופנתה אליו רק היום, אשר הופיע במסגרת דיווח על אסיפת גיוס ביריחו:

אין שום ספק, הוא (ראש עיריית יריחו) אמר, כי הבריטים יגמלו לערבים אחרי המלחמה כאשר הם ינחלו ניצחון. מכאן שחובתם להתגייס לצבא הבריטי ולהגן על מולדתם, השייכת לערבים ותישאר בידיהם עד ביאת המשיח.

יש בדעתי, בפעם הבאה שאנאם באסיפת גיוס, להכריז כי אני בטוח כי אראה את ארץ-ישראל יהודית בעיקרה בימינו-אנו, ולהיווכח מה יקרה להכרזה בעיתונות.[2] 

ברחשי כבוד,

מ. שרתוק

הערות:


[1] לא אותרו פרטים על שיחה זו.

[2] מקפרסון השיב למ״ש ב-5/3/1942 (אצ״מ S 25/33). במכתבו טען כי הקטע שפורסם ב״פלסטיין פוסט״ אסרטיבי ביותר לעומת ציטוטים אחרים מדברי ראש עיריית יריחו, שפורסמו בעיתונים אחרים. מקפרסון צירף קטע מתוך העיתון הערבי ״פלסטין״, המעיד לדעתו על רוח אחרת:

אנו, הערבים, עם בעל עקרונות וסיסמתנו הייתה תמיד עמידה על משמר עקרונותינו. אנו עם המאמין כי פלסטין שייכת לערבים ותישאר לערבים עד יום הגאולה, וכי בעלי בריתנו האנגלים יעניקו לנו, בלי ספק, יחס הוגן אחר תום המלחמה [---] משום כך עלינו להתגייס לצבא הבריטי כדי להגן על מולדתנו, ויהיה זה לכבוד לנו להיות שותפים בזכויות האומות: לג׳יהאד אני קורא לכם, נגד היטלר, התוקפן המדכא!

 

העתקת קישור