123. מכתב אל קול' ג'ון מק-קנדליש, המפקדה, קהיר - נגד פלוגות מעורבות - 3/5/1942
שם הספר  מאבק מדיני א'
שם הפרק  123. מכתב אל קול' ג'ון מק-קנדליש, המפקדה, קהיר - נגד פלוגות מעורבות - 3/5/1942
כותרת משנה  אנגלית

123

מכתב אל קול' ג'ון מק-קנדליש, המפקדה, קהיר[1]

3/5/1942

(אנגלית)

נגד פלוגות מעורבות

 

מק-קנדליש יקר,

 

1. צר לי על שלא אישרתי בעוד מועד את קבלת מכתבך מ-12 באפריל [2].1942 הוקרתי מאוד את שימת הלב שהקדשת לכל הנקודות שהעליתי.

2. סעיף 4 במכתבך בעניין פלוגת ההובלה מדאיג במקצת. האם הכוונה להקים שתי פלוגות מובילי מים יהודיות טהורות או רק להחליף ארץ-ישראלים בקפריסאים בשתי פלוגות ששאר חייליהן בריטיים? במקרה האחרון, עלי לומר במלוא גילוי הלב כי איני צופה תועלת רבה מעירוב יהודים ארץ-ישראלים עם בריטים. ניסיוננו ביחידות מעורבות ממין זה לא היה מעודד במיוחד. לפיכך אני מבקש לשמוע בהקדם למה הכוונה ואם כבר ננקטה פעולה לגבי שני הסעיפים הראשונים של מכתבך.

3. אודה לך גם אם תוכל ליידעני אם התוכנית להעביר את פלוגת החפרים 606 לפלוגת מפעילי הנמלים מתבצעת. אני מניח שדבר זה כרוך תחילה בשיגור פלוגה זו כולה לארץ-ישראל כדי שהחיילים יוכלו לקבל כמה ימי חופשה לאחר שהיו מנותקים ממשפחותיהם זמן כה ממושך בטרם ייכנסו לשלב חדש בשירותם הצבאי.

4. אגב עניין 606, הבוקר שודרה ב-בי.בי.סי. הידיעה הבאה:

״חיל המצב של קפריסין תוגבר ביחידה פלשתינאית המורכבת מיהודים וערבים גם יחד״.

אני מפקפק בנכונות ידיעה זו. ככל שידוע לי, לא קיימת עתה שום יחידה המורכבת מיהודים וערבים גם יחד. לפי ניחושי, מדובר בידיעה מיושנת הנדרשת למיודעתנו הוותיקה 606, שכמובן כל-כולה יחידה יהודית. מישהו בוודאי עדיין חי בעבר, או מנסה לשחות נגד הזרם.

 

משה שרתוק

 הערות:


[1] ג׳ון אדוארד צ׳למרס מק-קנדליש (1974-1901). בשירות הצבא הבריטי מ-1921. במל״ע-2 שירת במפקדת המזה״ת בקהיר כקצין שלישות. בשנות המלחמה נועד עם מ״ש וניהל איתו חליפת מכתבים בענייני הגיוס והיחידות הארץ-ישראליות המשרתות במצרים.

[2] במכתב זה (אצ״מ S 25/5080) השיב מק-קנדליש למכתב מ״ש שלא אותר.

 

העתקת קישור