מכתב 107 - מוסיצ'יק רודנוי - 6.9.1946
שם הספר  מאסר עם ניר ועיפרון
שם הפרק  מכתב 107 - מוסיצ'יק רודנוי - 6.9.1946
כותרת משנה  יום ו'

 

                                                                                                                                   יום ו',  6.9.1946

מוסיצ'יק רודנוי,

 

אני עומדת לפניך נכלמת לאחר מכתבך, וראשית כל רצוני לנשק לך חזק חזק. שוטה שכמוני, למה לי לגרום לך ייסורים מיותרים בעניינים פעוטים! נפש האדם דבר מורכב הוא, נראה מורכב הרבה יותר מהפצצה האטומית, ודרך חייה זיגזגים, לפעמים חדים מאוד.

לו יכולתי להתחלף איתך ולשבת במקומך זמן-מה, הייתי מוכנה לכך בכל לבי לו היה זה לתועלת. הייתי נחה וקוראת. כל פעם כשאני נזכרת בך במשך היום או הערב משהו מתגלגל לגרוני ועוצר את נשימתי. עד מתי? שמעתי מזאב על שיחתו עם שקספיר[1] ומתגובת אנשי השלט[ון] אני מסיקה, שעתה אין הם רוצים ואין הם מעוניינים לבוא איתנו לאיזה סידור. דווקא זה שהם מחזיקים בך, שיודע לנצל כל פתח למו"מ, מוכיח לי עוד יותר את כוונתם. אך מה זה שמעתי ברדיו הבוקר, כאילו הול כתב מכתב חדש לסוכנות? ביקש הסברות נוספות לעמדת הסוכנות?[2] מה מהלך חדש זה במישחק?

משה יקירי, אנא עשה משהו להסדיר טוב יותר את שעותיך. לא ייתכן שאתה תוסיף לשרוף את הנר משני קצוותיו, הן הנר לא יחזיק מעמד. כשאני זוכרת את פניך בפגישתנו האחרונה כואב לבי - פניך לא היו טובים, מתוחים ועצבניים. אל תאמר לי שהעונש שהוטל עליך קשה מנשוא. אתה עם הכוחות הנפשיים שלך יכול ומוכרח להיות מסוגל לסבול את מנתך בכל הדרמה הזאת. עוד נראה יום טוב!

על אחי שאל כאוות נפשך. לא הטעיתי אותו בשאלותי על גלות וחירות וכו'.[3] לכתחילה אמרתי לו, שהייתה שמועה כזאת וכזאת וכי היא נתבדתה, אך בכל זאת הייתי רוצה לדעת את עמדתו. מזאב שמעתי שיש כאילו מחשבה להשאירו בארץ למען המגן [ה"הגנה"]. התברר שזאב פ'[4] עצלן אין דוגמתו - מסוגל לישון 6 שעות באמצע היום והעניינים סובלים מאוד.[5]

עדה סיפרה לי, שבבוא אחי אליהם עשה לו מין משרד ראשי אצלה וחבריו באו לראותו. עדה הייתה המתווכת, המדברת טלפונית ומזמינה את מי שאחי רצה. הנה, באחת הפגישות היה במקרה נוכח יהודה אחיך, ובשובו ירושלימה סיפר עליה בכישרון הדרמטי שלו. הוא אמר, שלוּ במאי רצה להעלות פגישה כזאת על הבמה, היה טורח הרבה וזקוק לחזרות אין מספר. הוא תיאר איך החבר (אגב - ידידי מטהרן,[6] חבר רמת הכובש לוי שוורץ)[7] לכתחילה השתומם בראותו לפניו את ש', ואיך אח"כ הם הושיטו ידיים איש לרעהו ולבסוף נפלו איש על צווארי רעהו. ועוד עדה תיארה איך ש' ישב עם חבריו בחדרה להתייעצות באמצע היום, כשהכל מוגף וסגור וחשמל מאיר את הפנים המזיעים, ואיך עדה העירה למה הוא, ש', מחזיק את כל הסודות רק לעצמו, שיחלק מעט מזה לחבריו ולהם יועיל ולו לא יזיק.[8]

אתמול הייתי עם חיים בקופת חולים, שם פגשתי את גינה קליין, חברת דורות שהייתה סרג'נטית בצבא (מטבח) וביקרה אצלנו. הזוכר אתה אותה? בשעת החיפושים היא לא הייתה בדורות, אך בעלה היה שם והיא באה לשם לאחר הכל וראתה את כל ההרס הפראי.[9] יש איתה הרבה צילומים והיא מתכוננת לשלוח אותם בצירוף רשימות לידידות האנגליות שלה, שהתיידדה איתן בארץ בימי שירותה, ולידידות שרכשה באנגליה כשבילתה שם 4 חודשים באיזה קורס. אחת הקצינות שטיפלה בה באנגליה הנה לא פחות ולא יותר מאשר מרי צ'רצ'יל,[10] ולה עומדת גינה לערוך מכתב ארוך.

גולדי מתהלכת בהרגשה שעוד צריך לצעוק על שיחרורכם כמו שצעקו כאשר רצו להציל את ה-18.[11] עמדת ברני הייתה הפתעה בשבילה. המשפיע עליה עכשיו הינו מוריס בסן,[12] שצועק כי העסקים סובלים מהמצב הנוכחי.

יחסו של זאב אליך נוגע ללבי. לא שהוא מתייחס אליך בלי ביקורת, אדרבא, הוא מכיר בחולשותיך, הוא מעריץ את צלילות דעתך, את יחסך לעניינים וכל פתק ממך הוא שומר בהדרת קודש. הוא היחידי שרץ בפתקיך והכל מחוור לו. אל תחשוב שלי אין ביקורת עליו, שכולי התפעלות, אך מעלותיו הן רבות והוא נמצא בדיוק במקומו.

מה תאמר לזה, שפזית וא"ד באו עם message מב"ג, שיסדרו את עמוס ויהי מה, ובמחלקה המדינית! ונראה שהעניין לא הולך ופוליה מטפסת על הקירות.

לוועידה לא נסעתי גם משום שקשה היה לי להשאיר את חיים וללה וגם משום שקשה היה לי להיות שם בלעדיך.

אני מסיימת בשבת שלום.

ונשיקות וברכות ליום הולדתה של ללה.

 

צ.


[1] הכינוי "שקספיר", שנגזר מוויליאם-קוויליאם שקספיר, השתגר ככינוי כללי לאנשי המודיעין הצבאי הבריטי. מקורו בבריגדיר קוויליאם (Quiliam), שהיה ראש מרכז המודיעין הפוליטי הבריטי במצרים (East Middle Center Intelligence Political), בשנות מל"ע-2.

[2] "ב-11 הודיע רדיו לונדון, כי מיניסטר המושבות [ג'ורג'] הול שלח מכתב אל הנה"ס בו הוא מודיע, כי הוזמנו גופים אחרים לוועידה, וכי הוא מבקש מאוד את הסוכנות להודיע מייד על עמדתה. [...] דובר הנה"ס אמר אתמול לעיתונאים, כי חברי הנה"ס למקומותיהם מתייעצים על נוסח ההודעה לתשובת בווין. בינתיים קיימת החלטת ההנהלה, שנתקבלה בכינוס בפריס, שפירושה אי-השתתפות בוועידה בתנאים הקיימים"

("דבר", 5.9.1946). מכתב הול לווייצמן מ-26.8.946 ותשובת וייצמן מ-4.9.1946, הדוחה את ההזמנה להשתתף בווש"ע, מובאים  בווייצמן, 22, עמ' 187-185).

[3] כלומר, שיחרור המנהיגים העצורים בתנאי שייגלו מן הארץ.

[4] זאב שפר (פיינשטין), חבר אילת-השחר. חבר המיפקדה הארצית של ה"הגנה". לאחר "השבת השחורה", עם התפטרות משה סנה מתפקידו כראש המטה הארצי של ה"הגנה", התמנה למחליפו הזמני ע"י מ"ש ממקום מעצרו בלטרון (סת"ה ג, עמ' 897). לימים ח"כ (מפא"י) וסגן יו"ר הכנסת ה-2.

[5] ב-13.7.1946 הציע מ"ש במברק לט' קולק בלונדון - בשביל ב"ג וש' אביגור בפריס - שש"א יתמנה לרמ"א תחת סנה, אך ש"א סירב. לימים, עתה, בבואו ארצה, כתב ב-5.9.1946 למ"ש בלטרון:

זה לי ימים מספר שאני נפגש עם אנשים ומתאמץ לעמוד על המצב. [...] עודני מתבונן ותוצאות התבוננותי אודיעך. המצב הוא בממדים גדולים וחדשים, כפי שהיה בימי חסן-בק ובימים שלאחריו. [...] כוונתי לחזור [לפריס] כדי להמשיך בעבודה שבה אני משקיע עצמי וכולי. אני מאמין שמעט כוחותי מועילים בשטח זה יותר מבכל שטח אחר. [...] היה שלום וחזק. כל שדר ממך יקרא לי. אני מאמצך אל לבי (אצ"מ 25/10016S).

[6] בסוף אוקטובר 1942 יצאה צ"ש בשליחות הסוכנות לטהרן, לאירגון הטיפול בילדי פליטים יהודים מפולין ("ילדי טהרן") והעלאתם ארצה. הילדים הורשו לצאת לאיראן מקזחסטן הסובייטית (לשם הוגלו עם משפחותיהם לאחר השתלטות בריה"מ על פולין המזרחית ב-1940). צ"ש עשתה בטהרן 3 חודשים. ר' על שליחותה: דבורה עומר (עם רחל ודוד לאור), התחנה טהרן, כתר 1998; גדית שמיר (כינס והביא לדפוס מאיר אהד), ילדי טהרן, ירון גולן 1989 (ושם, בנספחים, כמה ממכתבי צ"ש מטהרן למח' העלייה של הסוכנות בי-ם ודוח צ"ש על שליחותה בישיבת מזכירות הווה"פ של הסתדרות, 11.2.1943).

[7] לוי שבט (שוורץ) - מפעילי המוסד לעלייה ב'.

[8] הקפדתו של ש' אביגור על חשאיות הייתה לשם דבר.

[9] ב-28.8.1946 הטיל הצבא הבריטי מצור מוחלט על הקיבוצים דורות ורוחמה ובמשך שישה ימים ביצע בהם חיפושים נרחבים תוך הריסת מיבנים רבים וגילויי ונדליזם. לפי המידע שבידי הבריטים היו בשני יישובים אלה מחסני נשק גדולים של ה"הגנה", שכן הם שימשו תחנות מעבר ברכישת נשק ממחסני הצבא הבריטי במצרים בשנות מל"ע-2. בדורות חשפו הבריטים מחסן ובו 21 מקלעים ומקלעונים וכמות כדורים. ברוחמה - רובה אחד (ר' סת"ה ג, עמ' 904).

[10] בתו של וינסטון צ'רצ'יל.

[11] לפרשת 18 הנידונים למוות ר' מכתב 76, הע' 6.

[12] מהנדס אלקטרוניקה ירושלמי. רעייתו - אחות דב יוסף. היה קצין בחי"ל.

 

העתקת קישור