מכתב 2 - חמודתי - 1.7.1946
שם הספר  מאסר עם ניר ועיפרון
שם הפרק  מכתב 2 - חמודתי - 1.7.1946
כותרת משנה  ל', יום ב'

                                                                                                          

                                                                                                        ל'[טרון],  יום ב',  1.7.1946

חמודתי,

 

אני בטוח שבהכרה ומתחת לסף ההכרה, במשך כל ימי חיינו יחד, התכוננו למעין מסה כזו. עתה שבאה - נעמוד בה כראוי לנו, אני בטוח שגם הילדים ישאו בזה באומץ ובשקט.

ז"ש ודאי יזינך בידיעות כמנהגו.

 על כל שקיבלתי "רב-חן.[1] דרוש לי: 1) גרביים. 2) תלבושת חאקי. עם הגרביים. 3) ראי. 4) דיו. 5) כרית קטנה ורכה - בכר אין צורך, כי כבר יש לי. 6) תפוחים, בננות, אולר.

 הועברתי אתמול לחדרו של הרופא. אני עכשיו יחידי בחדר, עם מיטה כהלכה, מנורה למראשותי, שולחן, כיסא וכורסה.

 כיתבי לראובן[2] שאני מבקש אותו ואת טדי[3] לנסות לשתף בפגישות עם אנשים את רחל מזור,[4] כבקשתה. יעשו איתה ניסיון ויראו אם יש בה ברכה ממשית.

 כל אהבתי.

 

מ.


[1] אליעזר קפלן (1952-1891), מראשי מפא"י, חבר הנה"ס בי-ם וראש מחלקת הכספים שלה ולימים שר האוצר הראשון, נהג לזווג "רב-תודות" ו"חן-חן" ל"רב-חן", והביטוי נתחבב על לשונם של מ"ש ובני ביתו. כינוייו במכתבים: אליעזר; א"ק; לפידות; לזר.

[1] ראובן שילוח (זסלני) (1959-1909). מ-1936 מראשי האגף הערבי במח' המדינית של הסוה"י בי-ם. מפעילי שירות הידיעות של ה"הגנה" (ש"י) וממניחי היסודות לקהילת המודיעין של מדינת ישראל. כינוייו במכתבים: ראובן; ר'; ראו'; ר"ז; אבידובי (ע"ש בנו דובי). בימי לטרון - בלונדון ובפריס.

[1] טדי (תיאודור) קולק, יליד 1911. עובד המחלקה המדינית של הסוה"י (1947-1940) ואח"כ במשה"ח. לימים מנכ"ל משרד ראש הממשלה וראש עיריית ירושלים. בימי לטרון - בלונדון ובפריס.

[1] רחל מזור-זילבנר - שירתה בשנות המלחמה בחיל העזר לנשים של הצבא הבריטי: (ATS - Auxiliary Territorial Service , להלן: אט"ס) ועלתה לדרגת מיג'ור (רס"ן) - דרגת הקצונה הגבוהה ביותר בקרב המגוייסות הא"י.

 

העתקת קישור