מכתב 48 - פואה חמודה - 30.7.1946
שם הספר  מאסר עם ניר ועיפרון
שם הפרק  מכתב 48 - פואה חמודה - 30.7.1946
כותרת משנה  א-ן, יום ג'

 

                                                                                                        א-ן,  יום ג',  30.7.1946

פואה חמודה,

 

עיתונות הבוקר שוב עכרה את רוחנו, הפעם לא רק מבחוץ, אלא גם מבפנים, ודווקא פ"פו![1] קשרתי מה שכתבת לי מפי ג', כי בשלב ב' ייגזר על כולם פרט לשֶל מ"מ,[2] עם מאורע ת"א,[3] שבוודאי היה ידוע מאמש, והגעתי למסקנה כי ג' ביקש במאמר זה לבַטֵח עצמו בפני סגירה. גם אם פעל שיקול זה מתחת לסף - אינו טעים! כתבתי לאביתר[4] תגובתי לגופם של הדברים, בלי הניתוח הפסיכו-אנליטי דלעיל. זה רק לך ולדתן, לכשיחזור [מת"א].

מכתבך היום היה כתוספת למנה חביבה. חוששני שלא התפעלתי די במכתבי מתמול מאיגרתך הגדולה. באמת הצלת את רוחי.

נשמתי שלי, את מפריזה בהתפעלותך מהערכתי לתוכנית החדשה.[5] כתבתי היום לאבודן והסתייגתי מתגובתי הראשונה, כי כל יום מגלה מומים ופגמים חדשים ביְצוּר שמלכתחילה היה ספק אם יחיה. ועוד: תגובתך את, הבלתי-אמצעית, חשובה לי מאוד, כי אני מאמין בבריאות חושיך, אך בכ"ז כיוון שקראת את דברי בחברת ז"ש וא"ש, מדוע לא הוספת מילה על תגובתם-הם לדברי. אני כל הזמן תובע מהם תגובות, חוות דעת, הערכה אישית והם מלאים כנראה מורך - או חוששים להתנגד, או פוחדים להסכים, או שבכלל אינם יודעים מה לחשוב. ובכן מה הבינות מהם באותו מעמד?

תכתוב נא בטי לראו', שאני בכל תוקף בעד חזירתו ללונדון.

שלום ונשיקות.

 

מ.


[1] המאמר הראשי בפ"פ ב-30.7.1946 קרא לשיתוף-פעולה של מנהיגות היישוב עם ממשלת המנדט

בביעור נגע הטרור של הארגונים הפורשים. תגובת מ"ש למאמר זה ר' במכתב 54 הע' 4.

[2] כלומר, בשלב ב' של פעילות השלטונות נגד היישוב ייסגרו כל היומונים מלבד "הארץ".

[3] הכוונה למצור שהוטל על ת"א ביום ג', 30.7, לפנות בוקר ונמשך עד יום ו' אחה"צ: "84 שעות עמדה

ת"א במצור. בפעולה השתתפו למעלה מ-20 אלף חיילים, נחקרו 102 אלף איש ואישה ונעצרו 762 לחקירה נוספת והועברו לרפיח" ("דבר", 4.8.1946); "הסברה ראשונה על המצב ניתנה ע"י רדיו י-ם בשידור הבוקר ביום ג'. הודיעו כי מעתה ועד להודעה חדשה תיעצר כל תנועה ברחבי העיר וייערך חיפוש מדוקדק וזיהוי קפדני של כל התושבים כדי למצוא את הטרוריסטים שביצעו את ההתנקשות במלון 'המלך דוד' בי-ם, ואשר לפי ידיעת השלטונות חלק מהם ואולי כולם באו מת"א" (שם).

[4] ולטר איתן.

[5] התוכנית הפדרלית ("מוריסון-גריידי").

 

העתקת קישור