מאבק מדיני 1942

מחברים משה שרת

עורכים רנה שרת

שנת הוצאה 2009

מו"ל העמותה למורשת משה שרת

מסמכי מאבק מדיני משתרעים על פני 1942. המסמכים פורשים יריעה רחבה ומאירים את פעילותו המדינית האינטנסיבית של ראש המחלקה המדינית משה שרת מול ממשלת המנדט הבריטית וערביי הארץ, ובתוך היישוב, בימים ששימש המנהיג הבכיר של היישוב היהודי בארץ-ישראל, שכן יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית נעדר מהארץ.

 

תקופה זו הייתה עתירת אירועים ומאבקים. על ארץ ישראל ריחפה סכנת פלישה גרמנית-נאצית; מפעל ההתגייסות של בני היישוב לצבא הבריטי, שנוהל בידי משה שרת, נקלע למשבר; נולדה היוזמה המהפכנית של התנדבות בנות היישוב לצבא הבריטי; אירע אסון טיבוע אוניית המעפילים "סטרומה", שהופקרה בקשיחות לב בידי ממשלות בריטניה וטורקיה;והתנהל מאבק נואש על זכות הנמלטים מארצות הכיבוש הנאצי למצוא מקלט בארץ-ישראל, ועל שחרור מעפילים ממחנות הסגר בארץ ובאי מאוריציוס.

 

הימים ימי מלחמת העולם השנייה, שגורלה טרם הוכרע. היישוב היהודי כפוף מזה לשלטון בריטי אדיש למצוקה היהודית באירופה ולגורל הנמלטים משם, ומזה משתף פעולה מרצון עם בריטניה הלוחמת בעקשנות בגרמניה הנאצית בחירוף נפש. על ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית נגזר לפעול בנסיבות מורכבות אלה. בנאומיו על נושאים שעמדו על הפרק הוא הגיע לשיאי ביטוי, שעוצמתם לא פגה עד היום.

 

כרך זה, ראשון בכרכי סדרת מאבק מדיני, הוא בעת ובעונה אחת כרך המשך לסדרת חמשת כרכי יומן מדיני: 1941-1936, שהגישה מבחר מתוך כתבי ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית – "שר החוץ של המדינה בדרך" – קטעי יומן, נאומים, תזכירים ומכתבים.

הכרך מחולק לשני חלקים: חלק א' ינואר-מאי 1942, וחלק ב' יוני-דצמבר 1942.

 

מסמכי סדרת מאבק מדיני: 1948-1942 מצטרפים ביוזמת העמותה למורשת משה שרת אל מסמכי סדרת יומן מדיני, שהוצאתה לאור נקטעה לפני 30 שנה בטרם נשלמה, ישמשו כמוהם מקור תיעודי ראשוני וחיוני לכל המבקשים ללמוד וללמד את תולדות היישוב ואת מאבקיו על התבססותו והתבצרותו אל מול השלטון הבריטי מזה, וערביי ארץ-ישראל מזה, במהלך חתירתו העיקשת והבלתי-נלאית של המפעל הציוני להפוך מקהילה אוטונומית בחסות שלטון זר למדינה ריבונית.


ביקורת על הספר מאת שלמה נקדימון, הארץ, 25/3/15מאבק מדיני: ינואר-מאי 1942

מאבק מדיני: יוני-דצמבר 1942