מכתב 69 - יקירַי! (בני המשפחה) - 19.6.1917
שם הספר  נתראה ואולי לא
שם הפרק  מכתב 69 - יקירַי! (בני המשפחה) - 19.6.1917
כותרת משנה  ברכבת ממרחביה לסמך, יום ג' בבוקר

 

ברכבת ממרחביה לסמך,  יום ג' בבוקר  [19.6.1917][1]

יקירַי!

 

 

הנני מוכרח להחל בסוף, כי זה העיקר. במרחביה[2] פגשתי, לרוב תימהוני ושמחתי, את חיים גלובצקי ויספר לי: הרגימנט שלי נבדל מן הפירקה ונשלח באופן מיוחד לחזית עזה. עתה נמצא הוא בדמשק.

 

אתם מתארים, או יותר נכון אינכם יכולים לתאר לעצמכם, את גודל שמחתי. אני נוסע דמשקה. שם אשאר אולי עוד זמן-מה ואח"כ אשוב. כמובן, שלסור לראש-פינה לא אוכל הפעם - אף לא לפתח-תקווה. ניסע ישר לתל-אלשריע[3] ומשם...

 

בפתח-תקווה הייתי יותר מכפי שהיה בתוכניתי. נסיעתי ליהודה לא נתברכה במזל גדול. הפרידה מרבקה ומן החברים הייתה קשה מאוד. כולם הפצירו בי, בדמעות ממש, כי לא אשוב.[4]

 

ובכן, הנני בא"י. תאמרו - גם פה בחזית אין כל רע, אני בטוח בחיי. העיקר שאהיה קרוב, ואם אפילו לא נתראה לעיתים תכופות, דיה הרגשת הקִרבה.

 

שלום לכם ונשיקות,

משה


[1]  על הגיליון המקופל של המכתב נכתב: "לה' זאב שרתוק בראש-פינה". התאריך משוער ונקבע שבוע אחרי המכתב הקודם לבהרב.

[2]  בדרכו של מ"ש חזרה ליחידתו, שבינתיים נעה מחלב לדמשק.

[3]  תל-א-שריעה, מצפון לבאר-שבע, כ-3 ק"מ ממזרח לשובל של ימינו. ליד תל זה, שלמרגלותיו עברה מסילת הברזל ואדי-סראר-באר-שבע-סיני, היה בסיס גדול של הצבא העותמאני, לרבות בית חולים צבאי (ר' מכתב 18 הע' 7). (ב"ש נכבשה בידי הכוחות האוסטרלים-בריטים ב-31.10.1917).

[4]  נאמן לעקרונותיו לא שעה מ"ש להפצרות אחותו רבקה ו"החברים" (ככל הנראה, בעיקר אליהו ודב) לערוק. לאחר מעשה כתבה רבקה מפ"ת לעדה בר"פ על הפגישה עם אחיהן: "נפרדתי ממשה במועקה נוראה בלב" (24.6.1917, אמ"ש).

 

העתקת קישור