מכתב 67 - רבקה יקרה! (אחותי) - 6.6.1917
שם הספר  נתראה ואולי לא
שם הפרק  מכתב 67 - רבקה יקרה! (אחותי) - 6.6.1917
כותרת משנה  ראש-פינה, י"ו סיון

 

ראש-פינה,  י"ו סיון  [6.6.1917]

רבקה יקרה![1]

 

 

באתי אמש,[2] אשאר פה עוד שלושה ימים עד השבת ועד בכלל. מכאן נוסע אני ליהודה ומשם ישר לצפון.[3] על כן, אם תהיה דרכי סלולה, אבוא לראס-אל-עין ביום ב' או ביום ג'. אהיה בפתח-תקווה יום או יומיים, זה תלוי בהמשך הנסיעה מסמך לראס-אל-עין. אני רוצה להשיג את התועלת הרבתי מנסיעתי זו, לראות את הכל. אני מניח את הדברים שיש לדַבֵּר לַדיבור.

 

נשיקות,

משה[4]


[1]  רבקה עשתה באותם ימים בפ"ת, שכן סירבה לצאת עם משפחתה לר"פ. ב-9.6.1917 כתבה לדב:

דב! לפי שעה נודע לי כי משה כבר בר"פ. נודע לי דרך מקרה: סיפרו לי כי משה שרתוק הביא מכתבים מאבשלום גיסין [משפחת גיסין ישבה בפ"ת]... בקיצור, תמול בא הא' גולומב [לא זוהה] ברכבת מהגליל והביא את המכתבים. דיברתי עם האיש ואלה דבריו: הוא ראה את משה בדגניה עוד ביום השני. דיבר איתו. משה אמר לו כי קיבל חופש לזמן קצר מאוד ואחרי שישוב ילך לחזית בגדאד. הוא שמע כי משפחתו בר"פ ואחותו בפ"ת ובוודאי יהיה גם שם. מראהו טוב מאוד לדברי הא' גולומב [---] (אמ"ש: גרא, עמ' 188).

[2]  לחופשה ראשונה בארץ מאז הגיוס.

[3]  חזרה ליחידתו שבחלב.

[4]  על צדו האחר של מכתב זה לרבקה, הוסיפה עדה את המשפטים הבאים לאחותה:

יקירתי!

משה בא והינו כותב לך בעצמו. ביאתו הייתה כל כך פתאומית. אנחנו חיכינו לו שיבוא לא מוקדם מבעוד שני שבועות, וקיווינו שלזמן ההוא גם את תבואי הנה. אך אין מזל לישראל, ומה לעשות?

עוד טרם התרגלנו עם הרעיון שמשה בא, שהוא נמצא איתנו והינו צריך לעזוב אותנו בקרוב. ביום הראשון ייסע לפ"ת ומשם ייסע ישר לצפון. הוא קיבל חופש אך לימים מועטים ולא יוכל לעשות אחרת. צריך להשלים עם זאת ולהיכנע.

עדה

 

העתקת קישור