יום ו', 13/5/1955
שם הספר  יומן אישי 1955
שם הפרק  יום ו', 13/5/1955

 

 

יום ו',  13/5/1955

 

מזכירות המפלגה על סיכומי הבחירות בהסתדרות. מסקנות מאלפות לגבי ירידת-מה של אחוז המפלגה בערים הגדולות - הפעולה הארגונית לא הגיעה כאן לשיאה - ועלייתו הניכרת בהתיישבות הודות ליישובי העולים. הצעתי להתרכז בשבועות הקרובים בפעולה ארגונית יסודית ולדחות את מסע ההסברה החדש לשלב יותר מאוחר - לא להתפעל בינתיים אם היריבים יוציאו הרבה אבק שריפה. כיוונתי בזה גם ליצור הפוגה לעצמי - לפני שבוע של התייעצות עם השגרירים ושבוע של טיפול בר"מ בורמה.

בלשכתי בקרייה שורה של מוּעדוֹת. זיאמה דיבון דיווח על מהלך פעולת הבחירות בקרב הערבים. ההגמון חכים הפך עורו והריהו נשבע אמונים למפא"י, אך העדה מסוכסכת בתוך עצמה ויקשה להעמיד בראש הרשימה איש מקובל על הכלל ללא יריבים. המו"ל מרדכי ניומן בא להרצות על תוכנית האנציקלופדיה הירושלמית ולהתייעץ אם לשתף נוצרים אנשי שם, כולל אנשי הוותיקן, בחיבור ערכיה. עמוס לנדמן תינה פרשת טענותיו נגד שר התחבורה. נציגי בעלי המלאכה ביפו הירצו קובלנותיהם על רשות הפיתוח עקב תנאים קשיחים בהשכרת דירות וחנויות.

צפורה חזרה לירושלים בבוקר ואני יצאתי מייד לאחר ארוחת הצהרים עם בוריה ורנה ברמן. אחה"צ הייתה אצלנו קבלת פנים למשפחת לֶוֶן מפריס - נכדי נרסיס לוון, ממייסדי ה"אליאנס". הם ארבעה אחים ושתי אחיות - עם בעלים ונשים תשעה בסה"כ. אמם נטתה לציונות ובמותה ציוותה סכום לנטיעת יער ועתה באו למלא רצונה, מְשוּיים מתהומות ההתבוללות הצרפתית, שהיא הגמורה ביותר מכל ההתבוללויות שראיתי, והריהם נפעמים ממה שמצאו כאן, והעיקר ממה שגילו בתוך לבם - קול הדם שהתעורר, גחלת ההכרה העמומה שהחלה לוחשת. בין הקרואים גם אחדות מנשות ויצ"ו מחו"ל ודוברי צרפתית שבארץ, בכלל אלה שרה ומוליה [עמנואל] רסין שנשארו לארוחת ערב יחד עם הברמנים.

באמצע הארוחה טילפן טדי שחזר אך זה מארה"ב. בא עם תמר אחרי הארוחה. סיפר מקוטעות, עד לחשבון. קובי נחל הצלחה מובהקת בהתקבלו לקורס הגבוה של המכון הרוסי בקולומביה, המיועד כרגיל רק לבעלי דרגה. זהו עניין לשנה תמימה, אבל אם יעבוד גם בימי הפגרה ויצבור נקודות, יש לו סיכויים לזכות גם בדרגה. הקורס מחייב תשלום 250 ד', קובי טרם השיג את הכסף וטדי השיגו והשאירו לפקודתו אם ייזקק. אין קץ להכרת הטובה לאיש הזה טדי, העושה בלהטיו למען כל מי שהוא חפץ בטובתו, ואלה כה רבים. לילדינו בייחוד יש מזל אצל הקוסם הזה. אבל הנה נתקל טדי באורי [לוברני] שבלונדון - שרה אשתו קרבה [ללדת] והמחסור נותן אותותיו - נתן טדי דעתו והביא לו עכשיו בשובו מארה"ב 400 ד'.

בענייני השגרירות הספיק טדי למסור רק דבר אחד - אין לבו של אוברי הולך כלל וכלל אחרי הצעת ראובן כי יפרוש מכהונתו ויעמיד עצמו לכנסת.

העתקת קישור