יום ו', 15/4/1955
שם הספר  יומן אישי 1955
שם הפרק  יום ו', 15/4/1955

 

 

יום ו',  15/4/1955

 

במרכז המפלגה התייעצות אם לכנס את הכנסת בעיצומה של פגרת הפסח לשם דיון דחוף בתיקונים לחוק הבחירות המתחייבים מעקירת רבבות משיכוני ארעי לשיכוני קבע בערים הגדולות.

בלשכתי בקרייה עם ממי שליט בענייני המחקר האטומי ובעיות אחרות של משרד רה"מ.

שיחה ממושכת ומסועפת עם איסר:

1) בירר עניין הנזילות [הדלפות] מישיבות סודיות של הממשלה לעיתונות. הוברר לו ללא ספק כי סרלין הדליף עניין רצועת עזה ל"מעריב", אם גם לא נתפרסם הסיפור, ואילו הפרסום באותו עניין שהיה ב"ידיעות אחרונות" הוא מפי ידידי הטוב בורג.

2) הפוהמ"ז הולך ונערך למלחמת בחירות במפא"י, לא משנאתה אלא מתוך חשבון מפוכח כי זהו היריב בשדה ההתיישבות החדשה. אחד מטכסיסי המערכה - התקשרות עם הפלסתרן המובהק [מלכיאל] גרינוולד ופירנוסו בכספים ובידיעות לשם חרושת כתבי השמצה על אישים במפלגה (נושא לדוגמה: כלתו של ב"ג - גויה!).

3) דוד הכהן נפסל לחלוטין בעיני האמריקנים בשל החיבה היתרה שהוא נוטה לסין הקומוניסטית. הוא מרחיק לכת בשני כיוונים הפוכים - מפרסם הצהרות לטובת סין ובו בזמן מוסר על ביקורו בסין פרטים לאמריקנים שמוטב היה לנציג ישראל להימנע ממסירתן. כתבתי מייד לדוד לשאול אם אומנם מסר דוח כלשהו לנציג אמריקני כלשהו על מסעו בסין.

4) ביקשתי את איסר לברר במטכ"ל עניין מכתביה של אלמנת בנט. כשסיפרתי לו על ביטוייו של גיבלי, אמר: "ואילו באה אישה מרת נפש זו להתאונן לפני הרמטכ"ל, היה אומר לה: 'את באמת מדברת שטויות!' זוהי תרבותם של אנשים אלה."

5) רק כלאחר יד נגענו ביחסים ביני לבין ב"ג על רקע בעיית הממשלה שלאחר הבחירות. איסר טען כי אין אני מעריך נכונה את הלך הרוח ברחבי המפלגה אם אני מניח מראש כי הרוב תומך בקו התוקפני.

העו"ד [אברהם] ויינשל מחיפה בא להבטיח נכונותי להעיד במשפט על עיזבונו של מיכאל פולאק, כי בביקורי האחרון אצלו בבית החולים, זמן לא רב לפני מותו, מצאתיו שפוי בדעתו. העדות עשויה לסייע להצלת העיזבון מידי תובעי זכות ירושה להנאתם הפרטית על מנת שיישאר מוקדש למטרות ציבוריות בהתאם לצוואה. הודעתי כי אני מוכן ומזומן להעיד.

צפורה באה הבוקר לת"א, פגשה [בנמל התעופה] בלוד את ידידתנו [הנדבנית] סו [סוזן] בריצ'ר [מניו-יורק] וחזרנו לירושלים יחד עם חיים. מייד לבואי קראתי אלי את אהוד שהמתין לי בירושלים. הרציתי לפניו פרשת הוויכוח ביני לבין ב"ג בשאלת הסמכויות והמוצא שאני עומד להציע בלית ברירה. אמר כי זהו המוצא המתחייב משום דרכי שלום, אבל מבחינה ממלכתית הוא פסול בעיניו: אני מוותר יותר מדי ומפקיע מידי משרד החוץ עניינים אשר רק הוא רשאי להיות ממונה עליהם והפקעתם מידו כרוכה בנזק חמור למדינה. הוכיח זאת באותות ובמופתים וגילה הבנה עמוקה בעניין. הוא, בר-פלוגתה של המנכ"ל מאז, שיבח ורומם את כישרונו המיוחד של וולטר [איתן] לנהל בהצלחה מו"מ עם איש כברנס, להמציא פשרה שאין בה למעשה ויתור כלשהו על איזה עניין חיוני שלנו ועם זה היא מסתברת לצד שכנגד כשיא התבונה ושיתוף הפעולה. קיטרג בחריפות קיצונית על גישתם של ב"ג והרמטכ"ל לעניינים, כינה את כל ההנמקה המדינית של תוכנית ההרפתקה לגבי רצועת עזה כילדותית ומגוחכת, האשים את ב"ג בחוסר כנות נפסד ביותר כשהוא טוען כי כל דאגתו היא לאימהות שלא תשכולנה את בניהן, ובכלל נתגלה כבעל מוח מדיני נוקב בכושר ניתוחו. לבסוף הבטיח לעשות מאמץ של שיכנוע כלפי ב"ג, בטרם אגיע לידי שיחה מכרעת איתו ביום א'.

על רגל אחת שאלתי את אהוד אם יהא מוכן ללכת לבורמה. ענה בשלילה נחרצת. הוא מודה בחשיבות העמדה והיה זמן ששגה בחלומות על פעולה באותה גיזרה של חזיתנו החיצונית - בורמה, תאילנד, סין, יפן וכו' - אך כיום הוא מוכן לצאת בשליחות אך ורק לשם הצלת יהודים והבירה היחידה שהיה מקבל על עצמו תפקיד של נציג בה היא מוסקבה. כך נתגלה לי לראשונה מה היה חפץ לבו של אהוד זה זמן ועידן. האשמתי אותו בהעלמת הדבר ממני והודה באשמתו. ברור כי ההודיה הייתה אך מהשפה ולחוץ. כבודו העצמי לא הניח לו לבוא ולבקש - הוא ציפה להזמנה ממני וזו לא באה. נתָנו דעתנו על אלוף [יוסף] אבידר. שוחחתי פעם עם שאול על אהוד ושנינו היינו סבורים כי אסור להציעו - לאחר השם שקנה לו לרגל משפטי פראג הייתה סכנה רצינית של סירוב מצד הרוסים.

לארוחת ערב אצל דוליק הורוביץ לכבודם של שני חברי הפרלמנט הבריטי מסיעת "העבודה" - [ג'ון] אדוארדס ו[פטריק] גורדון-ווקר. שניהם כוכבים עולים, שניהם חברי ממשלה לשעבר ובוודאי עתידים לשבת כיסאות בקבינט הלייבור העתיד. גורדון-ווקר בייחוד עשה עלי רושם של מוח בלתי רגיל. גילה בקיאות וחדירה עמוקה בהוויות מפעלנו וחברתנו, הציג שאלות נבונות ביותר ולא קלות, הקשיב בדריכות להסברה והיה כולו משולהב שכלית מסבך הבעיות וכושר היצירה המתגלה בפיתרונן. דיברנו על הבחירות העתידות [בבריטניה] ואיש שיחי השמיע שתי נבואות: כי הבחירות תתקיימנה באוקטובר וכי "לייבור" יזכה ברוב. כשחזרתי הביתה ופתחתי את הרדיו שמעתי כי אידן קבע את הבחירות ל-20 במאי!

 

העתקת קישור