יום א', 10/4/1955
שם הספר  יומן אישי 1955
שם הפרק  יום א', 10/4/1955

 

 

יום א',  10/4/1955

 

קמתי ב-5.30 ועד 6.15 סיימתי עריכת שדר דאלס. יצא מסמך ארוך מדי אך לא ראיתי יכולת לקצרו רצינית. ניסיתי להירדם שוב ולא הצלחתי.

בעיתוני הבוקר ידיעה על שני הרוגים בגבול הרצועה. שוב עלתה מכונית של משמר צבאי על מוקש. נקל לשיעור את הזעזוע ביישובי הספר והעצבנות בצבא. העניין מחריף את בעיית המשמרות. במכתבו של ברנס אלי ובשיחתי עם ניקולס נשמעו מפיהם רמזים ברורים כי הופעת משמרותינו מגרה ליריות ואולי כדאי לנו להימנע מפעולה זו שאינה הכרחית לביטחון הספר.

ב"הארץ" סוף סוף מאמר ביקורת על נאום אידן - יותר מדי מאופק ומאוזן.

במשרד רה"מ ישיבה עם אשכול, דובקין ואבנון. דובקין מתכנן מיפנה בארגון קליטת העלייה מארצות המערב. עד כה עסקנו רק בהכשרת תנאים - סידור הקלות בשטחים שונים כגון מכס, שיכון, צבא וכו' - מכאן ואילך הכוונה היא לפעולה ישירה של עידוד והמצאת פרנסה עם השקעת כספים אשר אשכול עכשיו מוכן לה, יחד עם הסוכנות. פירוש הדבר ארגונה מחדש של הוועדה הבין-משרדית והקמת מנגנון ביצוע יעיל. ישיבה מצומצמת זו שימשה הכנה להתייעצות יותר רחבה שכונסה בהאוצר בלי השתתפותי.

במשרד החוץ שמעתי דוח מפורט מפי יוסף תקוע שחזר אמש מחזית מועב"ט בניו-יורק. סיפרתי לו על המערכות שהיו לי כאן ועל הריב הנכון לי בשאלת הסמכויות. חיזק ידי להיאבק.

בא ארתור הנדרסון, בנו של ארתור הנדרסון הגדול, מי שהיה שר האוויר בממשלת אטלי. מבקר בארץ כאורחנו - אחד מני רבים שממטיר עלינו אליהו אילת. לחץ מאוד לדעת אם אומנם קדמה לתקרית עזה התגרות מצרית. חזר ושאל מה שכבר שאל את ב"ג - הנהיה מוכנים לוועידה עם ארצות ערב לשם דיון אך ורק על עניין אחד והוא מניעת התפרעויות בגבולות. כב"ג עניתי בחיוב, אלא הוא אמר כי הוא מביע רק דעתו האישית ואני נתתי הסכמתי בשם הממשלה. ספק רב אם היה משקל כלשהו לשאלה אבל לא היה מנוס מתשובה חיובית. ציינתי כי בעצמי הצעתי פגישה כזו למצרים ולא נעניתי.

אחה"צ בא אלי יעקב הרצוג ובפיו חוות דעת צמרת המשרד על טיוטת השדר לדאלס: ביקורת חריפה על אורכו ועל הרבה מתוכנו. רגזתי מאוד, יותר על עצמי מאשר על המבקרים, והייתי מוכרח להודות כלפי עצמי כי לא הצלחתי במלאכה זו, אם כי השקעתי בה מאמץ ומחשבה. יעקב הפציר בי לנסות כוחי מחדש.

לתה משפחת זיו - ישראל ובֶקי ומרכוס בנם. האב והבן ביקשו תידרוך לשיחותיהם עם חברי בית הנבחרים משתי המפלגות. הפלגתי בניתוח המדיניות הבריטית במזה"ת והסתייגויותיה המרחיקות לכת כלפינו. ישראל מקווה כי מקמילן יהיה גמיש מאידן, דווקא משום שהוא איש חדש, ללא מסורת בענייני המזה"ת.

בערב כבשתי יצרי וכתבתי מחדש את השדר לדאלס מתוך מאמץ לכווצו ככל האפשר. בלילה באו יעקב וארתור ודגרו עליו. סוף סוף אפשר יהיה להבריקו מחר. משהלכו התיישבתי להתכונן לקראת התמודדותי עם ב"ג מחר בבוקר בשאלת המשרד המוסמך לטפל בהסכמי שביתת הנשק. טילפנתי לתקוע וביקשתי ממנו דוגמאות להישגי משה"ח בתחום זה. כעבור רבע שעה טילפן לי שנים-עשר סעיפים - תוצאות חיוביות שהושגו בחודשים האחרונים הודות לקשרי אנשי משה"ח עם ברנס ואנשיו - רשימה רבת רושם ומאלפת ביותר.

 

העתקת קישור