מכתב 21 - רבקה! (אחותי) - 8.6.1916
שם הספר  נתראה ואולי לא
שם הפרק  מכתב 21 - רבקה! (אחותי) - 8.6.1916
כותרת משנה  בוסטנג'י

 

בוסטנג'י, [8.6.1916]

רבקה!

 

אני לא כתבתי הפעם לאיש. בקשי את סליחת הכל. המכתב אליכם תפש יותר מדי זמן. עוד תהיינה הזדמנויות, ועל-כן יחכו.[1]

 בנוגע לתמונות.[2] תשלחי לבהרב, לעקיבא [גינצבורג] וליעקב [כבשנה]. לבן-יהודה[3] - איני רוצה. טעמי ונימוקי עמי, ואם תרצי - תביני. אם חסרות לך תמונות - הזמיני עוד.

 אני בקוצר רוח לבוא החבריא החדשה - לחדשות חיות ולמכתבים. הלא את בוודאי כתבת, אחותי.

 במכתבי כתבתי את כל האמת. אני חושב שכך יותר טוב, אחרת אי אפשר היה שהטון יהא אמיתי. אל תתני לאימא לנפול במרה שחורה, הכל יעבור ויהיה טוב, נקווה לכל הפחות. אני בריא וגם בוֹדְרִי [רוסית: רענן, נמרץ]. זה הרבה מאוד.

 נשיקות לך,

                                               משה

 

שלום לכל, המכירים, למשפחות החבריא, להורי דב, ליצחק לחוה ולשפרה.[4] דב המסכן לא הספיק לכתוב הרבה. חייו דומים לחיי. רק בלימוד יאחר הוא חודש, כי בבואם לא היו כבר מקומות בבולוקים ונאלצו לחכות ויחכו עוד 12 יום עד החילם את הזמן.

מה עם אליהו, גולדזיגר![5] מה עם וולפסון! אולשן[6] בוודאי נוסע?

 


[1]  למכתב מצורפות כמה שורות ברוסית לאם. מ"ש מבקש ממנה להכריח את אחיותיו לתרגם בשבילה את מכתביו לרוסית, כדי שתוכל לרדת לדקויות תיאוריו, אבחנותיו והרגשותיו. והוא מוסיף: "הכל לא נורא. קשה, אבל נסבל. אני בריא ונראה טוב, היי איתנה ברוחך".

[2]  הובטחו במכתב הקודם.

[3]  ברוך בן-יהודה - בוגר מחזור ב' של ג"ה. מלווייני "ההסתדרות המצומצמת". לא התגייס לצבא העותמאני ואפשר שעל כך נטר לו מ"ש (ר' נצ"ב).

[4]  אחיו ואחיותיו של דב.

[5]  שמואל סבוראי. בוגר מחזור ג' של ג"ה. לא שירת בצבא העותמאני (ר' נצ"ב).

[6]  יצחק אולשן - בוגר מחזור ג' של ג"ה. בהתפרסם צו הגיוס בפסח 1916 התייצב, אך בשל היחס הגס של שלטונות הצבא לקבוצת המתגייסים, שעמה נמנה, ערק בטרם חויל. השתלשלות זו לא הייתה ידועה למ"ש, שציפה להגעתו לקושטא (' נצ"ב).

 

העתקת קישור