195. ישיבת הנהלת הסוכנות, לונדון - הצלת ילדים - 22.12.1942
שם הספר  מאבק מדיני ב'
שם הפרק  195. ישיבת הנהלת הסוכנות, לונדון - הצלת ילדים - 22.12.1942
כותרת משנה  אנגלית, סודי, הצלת פליטים יהודים

195

ישיבת הנהלת הסוכנות, לונדון [1]

22.12.1942

(אנגלית)

הצלת ילדים

סודי

 

הצלת פליטים יהודים

 

פרופ' ניימיר: כאשר אני ומר שרתוק נועדנו עם סר הרברט אמרסון ועם ד"ר קולמן,[2] העלינו אפשרות פנייה להיטלר[3] בבקשה שיתיר יציאה של 50,000 ילדים יהודים. ד"ר קולמן חייב רעיון זה, אבל סר הרברט הביע ספק לגביו. אני סבור כי זוהי הצעה מעשית, שאותה תוכל המשלחת[4] להעלות.

 

מר שרתוק: אני סבור שהצעת פרופ׳ ניימיר ראויה מאוד. אני גם מסכים עם הרעיון כי יש לכלול גם את יהדות רוסיה. זו תהיה פעם ראשונה של היווצרות קשר עם היהדות הרוסית מאז עשרים וחמש שנה.

בפגישתי עם מר קייסי[5] דנתי בפרשת הילדים בטהרן, החיים שם במצוקה רבה. טענתי לפניו כי אף שאין בנמצא אוניות להסעת הילדים האלה, עובדה היא כי נמצאו אוניות להסעת עולי רגל למכה. מר קייסי אמר לי, כי קהיר מטפלת בבעיה אלא שאין זו הבעיה היחידה המעסיקה אותם, שכן עליהם לדאוג לכ-11,000 פליטים [באיראן] והשאלה היא מניין יימצאו להם אמצעי תעבורה ולאן ניתן להביאם. אולם במקרה של הילדים שלנו הבעיה היא אך ורק ההסעה. יהיה חבל מאוד אם לא ייאמר בהזדמנות זו,[6] כי התשובה ההיסטורית לבעיה היהודית, החוזרת ועולה, היא להחזיר ליהודים את ארצם. כל דבר אחר יהיה ברכה לבטלה.

 

הערות:

[1] מתוך הפרוטוקול המקוצר. נוכחים: ד"ר זליג ברודצקי, משה שרתוק, ברל לוקר, פרופ׳ לואיס ניימיר, סיימון מרקס, לוי בקשטנסקי, יוסף לינטון.

[2] גוסטב קולמן. אזרח שווייץ. סגנו של אמרסון בוועדה הבין-ממשלתית לפליטים (ר׳ פורת, עמ׳ 211, 376).

[3] כלומר, שהוועדה הבין-ממשלתית לפליטים תפנה להיטלר בעניין זה.

[4] מן הפרוטוקול המקוצר עולה, כי מדובר בהרכבת משלחת ייצוגית יהודית שתפנה לממשלת בריטניה, או לוועדה הבין-ממשלתית לפליטים, בעניין הצלת יהודים מן הנאצים. מן הפרוטוקול המקוצר של ישיבת הנה״ס ב-23.12.1942, שבה נכח מ״ש אך לא דיבר, עולה כי המשלחת, שבין חבריה היו סיימון מרקס, ד"ר ברודצקי, ג׳יימס רוטשילד והרברט סמואל, נועדה עם שר החוץ אידן ביום זה בבוקר, או ביום הקודם. דובר על פינוי פליטים יהודים מספרד וחילוץ 70,000-60,000 יהודים מבולגריה.

[5] מידע על פגישה זאת לא אותר.

[6] נראה, שמדובר בפגישת המשלחת היהודית הייצוגית עם נציגי הממשלה הבריטית.

 

העתקת קישור