167. מכתב אל קונסול כללי ארה"ב לוֹול פינקרטון, ירושלים - יהודי צרפת הלא-כבושה - 12.11.1942
שם הספר  מאבק מדיני ב'
שם הפרק  167. מכתב אל קונסול כללי ארה"ב לוֹול פינקרטון, ירושלים - יהודי צרפת הלא-כבושה - 12.11.1942
כותרת משנה  אנגלית

167

מכתב אל קונסול כללי ארה"ב לוֹול פינקרטון, ירושלים

12.11.1942

(אנגלית)

יהודי צרפת הלא-כבושה

 

מר פינקרטון יקר,

 

החדירה הגרמנית למה שקרוי ״צרפת של וישי״ מעוררת דאגה חמורה לגורל היהודים היושבים שם, אם מקומיים ואם פליטים. ידועים לך ודאי השילוחים הבלתי-אנושיים שבוצעו בחודשים האחרונים מאזור הכיבוש הגרמני. יש לחשוש, כי אותה מדיניות תינקט לגבי מי שעכשיו מוצאים את עצמם בידי הנאצים.

יש להניח, שפלישת הגרמנים לצרפת של וישי תוליך לבריחה המונית של יהודים אלה אל מעבר לגבולות הארצות השכנות - שווייץ, ספרד ופורטוגל - כפי שקרה לפני חודשים מספר. אין אנו יודעים איזה יחס ינקטו ממשלות הארצות הללו כלפי אותם בורחים יהודים. כאשר לפני חודשים מספר ברחו אלפי יהודים לשווייץ, נטתה ממשלת שווייץ תחילה לשלחם חזרה לצרפת, אולם נוכח לחץ עז של דעת קהל, במיוחד של דוברי הכנסיות, היא מיתנה את יחסה. אפשר שעכשיו, כאשר שווייץ מוצאת את עצמה מוקפת מכל עבריה בכוחות מדינות הציר, היא תסתייג מהכנסת פליטים נוספים לשטחה אלא אם כן יובטח לה כי קיומם של פליטים אלה לא ייפול למעמסה על מלאי המזון שם, וכי במרוצת הזמן יעזבו פליטים אלה את שטח שווייץ. נראה שהוא הדין בפורטוגל, שם מצאו בעבר פליטים רבים מאוד מקלט קבע או ארעי.

האם לא תוכל ממשלת ארה״ב לסייע במחווה אנושית רבתי לאותם אנשים אומללים? אנו מבקשים, שממשלתך תפעל אצל ממשלות שווייץ ופורטוגל למען יסכימו להכניס פליטים יהודים מצרפת, ואצל ממשלת ספרד למען תאפשר להם מעבר ותבטיח להן אספקת מזון נאותה לפליטים למען לא ייפלו למעמסה על ארצות אלה. אנו נעשה מצדנו כל שאפשר כדי להוציא בהדרגה את הפליטים הללו מן הארצות המעניקות להם מקלט על ידי שיגור רישיונות הגירה לארץ-ישראל. ממשלת ארץ-ישראל הסכימה באחרונה להקצות רישיונות עלייה ליהודים בצרפת הלא-כבושה. אנו נבקש שכל הרישיונות הללו, ככל שלא יוקצו לצרפת, יועברו לחלוקה בליסבון. מתוך מכסת ההגירה החדשה, שאושרה היום, ייחדה הממשלה 1,000 רישיונות ליתומים יהודים בצרפת הכבושה. אנו גם נשלח רישיונות מתוך המכסה החדשה לליסבון עבור פליטים יהודים מצרפת. כמו כן, אנו שולחים אחד מפקידינו המנוסים ביותר לליסבון, כדי לטפל בבעיה דוחקת זאת.

נהיה אסירי תודה אם תעניק להצעה זו שימת לב מיידית, ואם תמצא לנחוץ להבריק אותה לסטייט דפרטמנט.

 

שלך בנאמנות,

מ. שרתוק

 

העתקת קישור