154. מברק ליוסף לינטון, לונדון - ״ויטוֹריוּל״ - 18.10.1942
שם הספר  מאבק מדיני ב'
שם הפרק  154. מברק ליוסף לינטון, לונדון - ״ויטוֹריוּל״ - 18.10.1942
כותרת משנה  אנגלית

154

מברק ליוסף לינטון, לונדון

18.10.1942

(אנגלית)

״ויטוֹריוּל״

 

ביקשנו מהממשלה לאשר כניסה לארץ-ישראל ל-120 פליטי ספינת הקיטור ״ויטוֹריוּל״ שנתקעו בטורקיה אחרת עלולים להיגרש לרומניה.[1] הדגשתי שאי אפשר להביאם לקפריסין שכן הספינה נטרפה. מה גם שעל המסע לקפריסין מאיימת סכנת נפילה בידי האויב. הזכרתי פרשת ״דורה״ שהפליגה ממֶרסין ב-17 לספטמבר ועדיין לא הגיעה לקפריסין ועכשיו נודע מפי ברלס כי נתפסה בידי האיטלקים באי לאוֹס. הברק אם יש פרטים נוספים על התפתחות תוכנית החילופין.[2] משה שרתוק.

 

הערות:

[1] הבקשה נשלחה ב-16 באוקטובר 1942:

אדוני,

1.     קיבלתי הוראה להודיעך, כי הסוכנות היהודית קיבלה מכתב ממר ברלס, נציגה באיסטנבול, לפיה ספינת הקיטור הרומנית ״ויטוֹריוּל״ ובה 120 פליטים, לרבות ילדים רבים, נטרפה וכי כל הנוסעים ניצלו והם תקועים בטורקיה. מצבם תואר כנואש.

2.     בהביאי לפניך מידע זה נצטוויתי לבקש כי הממשלה תאשר כניסת פליטים אלה במסגרת מכסת ההגירה. אם דבר זה לא ייעשה, יש לחשוש שהם יישלחו חזרה לרומניה. הסוכנות היהודית מודעת לכך שבמקרה קודם של הגעת פליטים מרומניה לטורקיה, החליטה ממשלת הוד מלכותו להביאם לקפריסין. במקרה הנוכחי ספינתם של הפליטים נטרפה ויש להביאם ברכבת לסוריה, שם עליהם להמתין עד שתתאפשר הפלגתם לקפריסין. בנסיבות אלה מבקשת הסוכנות היהודית שיינתן להם להיכנס לארץ-ישראל, כמובן בכפוף לבדיקה קפדנית של זהותם וקורות חייהם. הסוכנות היהודית מבקשת להדגיש, כי המסע הימי לקפריסין בנסיבות הנוכחיות אינו נטול סכנות של פגיעות אויב ואכן יש חששות ניכרים לגורל פליטי הספינה ״דורה״, שהפליגה ממֶרסין לקפריסין ב-15 בספטמבר ומאז לא נודע עליהן דבר.

בנאמנות, ליאו כהן

מזכיר המחלקה המדינית,

הסוכנות היהודית

[2] חילופי יהודים אזרחי ארץ-ישראל, שנתקעו בפולין הכבושה בידי הגרמנים, באזרחים גרמנים בארץ-ישראל, תושבי מושבות ה״טמפלרים״.

 

העתקת קישור