119. מכתב אל קולונל מק-קנדליש - עם פירוק יחידות החפרים - 26.8.1942
שם הספר  מאבק מדיני ב'
שם הפרק  119. מכתב אל קולונל מק-קנדליש - עם פירוק יחידות החפרים - 26.8.1942
כותרת משנה  אנגלית

119

מכתב אל קולונל מק-קנדליש[1]

26.8.1942

 (אנגלית)

עם פירוק יחידות החפרים

 

מק-קנדליש יקר,

 

אנא שא לי אם אחזור להליך פיזורם של החפרים.

עם פירוק היחידות הללו אנו פונים עורף לעבר. אף על פי כן, מן הראוי לכבדו באופן כלשהו. פלוגה 601, למשל, היא היחידה הארצישראלית הוותיקה ביותר. האומנם אין לציין את קץ קיומה? אני משוכנע כי יהיה זה מעשה נאה אם נביא את שתי הפלוגות לצריפין, המקום שבו באו לעולם, כדי לומר לבחורים כמה מילים הולמות על הדרך שעשו עד כה, ולהוסיף מילת עידוד לגבי העתיד, להעניק מספר ימי חופשה ורק אחר כך להציב את הבחורים ביחידותיהם החדשות.

אני רואה להוסיף כי חיילי 606 התמרמרו למדי על שפירוק פלוגתם בוצע כצעד שגרתי, והייתי רוצה מאוד למנוע תחושה זו מחיילי 601 ו-609. לאחר השלמת המיון וההצבה, רצוי שיימָסרו לנו פרטים על מספר המועברים ועל יחידותיהם החדשות. אני משער, שלְמַעט בעלי מקצוע, יוצבו כל החיילים לגדוד הארצישראלי.

ארשה לעצמי להוסיף כמה מילים לנושאים שנותרו לאחר שיחתנו היום:

1. העלאות בדרגה לפלוגת התותחנות האנטי-אווירית הקלה. עד כה איש מבין הארצישראלים לא הועלה בדרגה לבד מיהודי צ׳כי, שהיה קצין תותחנים צ׳כי.

2. א.ט.ס, הערכתן העצמית תעלה אם יוצבו שלטים הנושאים את הכתובת: (A.T.S. (Palestine בכל מחנותיהן.

3. ודאי תזכור, כי עוררתי את עניין הרישום המרכזי של כל המגויסים הארצישראלים בכל זרועות הצבא. ביקשתי, כי לבחינת דיוק הרישום תימָסר לנו רשימת כל הקצינים היהודים הארצישראלים שהועלו עד כה לדרגות קצונה.

4. עתה, משחוסלו החפרים, אין לשכוח את קציני הפלוגות הללו שהוצבו באורח פרטני ליחידות שונות שאינן ארצישראליות. הוא הדין בבעלי דרגות אחרות המשרתים במטות של פיקודים הודיים ואפריקנים שונים. אחד מהקצינים הללו הוא מזכירי האישי לשעבר, סגן ישורון שיף. אני ממליץ כי יועבר ליחידת הובלה, רצוי לפלוגה 179.

 

הרשה נא לי להודות לך על הזמן שהקדשת לי ואנא זכור הבטחתך לתת לי אות חיים בביקורך הבא בירושלים.

 

שלך כתמיד, מ. שרתוק

 

הערות:

[1] נכתב לקראת סוף ביקור מ״ש במצרים 16-29.8.1942.

 

העתקת קישור