109. מכתב אל ריכרד ליכטהיים, ז'נבה - מידע על שבויי המלחמה הארץ-ישראליים - 13.8.1942
שם הספר  מאבק מדיני ב'
שם הפרק  109. מכתב אל ריכרד ליכטהיים, ז'נבה - מידע על שבויי המלחמה הארץ-ישראליים - 13.8.1942
כותרת משנה  אנגלית

109

מכתב אל ריכרד ליכטהיים,[1] ז'נבה

13.8.1942

(אנגלית)

מידע על שבויי המלחמה הארץ-ישראליים

 

ליכטהיים יקירי,

 

זה מכבר היה בדעתי לכתוב לך, אלא שחיי הם מאבק תמידי בין הדחוף והחשוב ובו יד הראשון תמיד על העליונה.

חוששני שעדיין אני חב לך מילה של הערכה על פעולתך המיידית והיעילה אשתקד בהבהרת מעמדם של שבויי המלחמה. דיווחיך היו הראשונים והמהימנים שהגיעו לא רק אלינו, אלא גם אל שלטונות הצבא הבריטי אשר אליהם הועברו מברקיך ומכתביך מייד. אני מקווה שאתה עומד בקשר עם ״הצלב האדום הבינלאומי״ בנושא זה. טוב מאוד יהיה אם הבחורים יְיוּדעו מפי נציגי ״הצלב האדום״ על התעניינותנו המתמדת בהם באמצעותך.

דיווחיך על מצב עמנו במקומות שונים חשובים עד מאוד. ככל שחולף הזמן, הרגשות מתקהים נוכח כאב וסבל ואתה מסתכן בכניעה לשכחה. משום כך חשוב שבעתיים להתמיד במסירת מידע המעלה שוב ושוב את הדברים הלא יאמנו, הממשיכים להתרחש.

כמה מדיווחיך על המצב המדיני הכללי הועברו על ידינו לשלטונות והתקבלו בהערכה רבה. מידת העידוד האישי ברגע מסוים של משבר ריגשה אותי מאוד. אנא קבל תודתי מעומק הלב.

בינתיים חלפו כל הסערות מעל פנינו, אולם לא נוכל לרגוע שכן העתיד עדיין נעלם. הגיוס לצבא במעלה. כך גם הצורך באנשים למטרות ביטחון פנימיות. כך גם בתעשייה ובחקלאות. הלחץ על כוח אדם מורגש מאוד. היעדר גיוס חובה פועל לרעת חלוקה הגיונית של מקורות כוח האדם שבנמצא. אם נצליח לסלול דרך לעליית הפליטים הפולנים שלנו מברית המועצות יקל הדבר במידה מסוימת על הלחץ. יתר על כן, אנשים יינצלו מחיי מצוקה לא תתואר. אולם כל אלה עדיין לא באו על פתרונם.

אל תיפול רוחך והבה נקווה לעתיד בהיר יותר.

בברכת כל טוב לך ולרעייתך,

 

משה שרתוק

 

הערות:

[1] ריכרד ליכטהיים, נציג הסוה״י בז׳נבה בשנות מל״ע-2. עורך ביטאון ההסתדרות הציונית העולמית ״די וולט״ 1913-1911. בשנות מל״ע-1 נציג ההסתדרות הציונית בטורקיה.

 

העתקת קישור