29. מכתב אל קפטן גיא ליידיקר, חיפה - גיוס לצי המלכותי - 26.6.1942
שם הספר  מאבק מדיני ב'
שם הפרק  29. מכתב אל קפטן גיא ליידיקר, חיפה - גיוס לצי המלכותי - 26.6.1942
כותרת משנה  אנגלית

29

מכתב אל קפטן גיא ליידיקר,[1] חיפה

26.6.1942

(אנגלית)

גיוס לצי המלכותי

 

קפטן ליידיקר יקר,

 

כאשר בתגובה להזמנתך האדיבה ביקרתי אותך בחיפה ב-7 במאי, ביקשת ממני את שיתוף הפעולה של הסוכנות היהודית בגיוס יהודים ארצישראליים לצי המלכותי, אשר לפי הערכתך היה אמור להתחיל בקרוב מאוד.[2]

באותו זמן היינו טרודים בהקמת מאגר גדול של מגויסים חדשים לצבא. הנחתנו הייתה כי ההודעה על תוכנית הגיוס לצי המלכותי תתפרסם בתוך ימים ספורים, ולפיכך ניתנו הוראות לבחור אנשים מתאימים מן המאגר הנ״ל ולהשאירם בעתודה בשביל הצי. התוצאה הייתה שכמה עשרות אנשים, שאחרת כבר היו מתאמנים עכשיו במחנה סרפנד, דחו את גיוסם.

מאז חלפו שישה שבועות, ואף שנאמר לנו פעמים אחדות כי ההודעה תתפרסם מדי יום, לא אירע דבר. בינתיים התפתח מצב לא נוח עד מאוד. כמה מן האנשים שנועדו לצי נואשו מלהמתין בלי סוף והתגייסו לצבא. אחרים חמקו משליטתנו ומהווים, לפי שעה, הפסד נקי להתגייסות. האנשים שעדיין ממתינים מתחילים לתהות שמא הסוכנות היהודית אינה יודעת על מה היא מדברת. הסוכנות היהודית, מצדה, מוצאת את עצמה במצב מתסכל כאשר היא בולמת אנשים מלהתגייס בזמן שכל מאמציה מכוונים לזרז מהלך זה.

משום כך אכיר לך תודה על הבהרת המצב בהקדם האפשרי. אם התוכנית איבדה מחשיבותה, מוטב שנדע זאת בהקדם.

עד לקבלת תשובתך, רצוני לנצל את ההזדמנות ולסכם את העניינים שעליהם הוסכם בפגישתנו לגבי תנאי הגיוס של יהודים ארצישראליים לצי המלכותי:

1. הגיוס יהיה לשירות במזרח הים התיכון. שירות במקומות אחרים יותנה בהסכמה אישית.

2. שיעורי התשלום וקצבות משפחתיות יהיו שווים לאלה שמקבלים מלחי הצי הבריטים.

3. יהודים ישרתו ביחידות יהודיות טהורות, למעט השארתם הזמנית של צוותים בריטיים עד אשר ישלימו הארצישראליים את כל אימוניהם וימלאו את כל התפקידים ביחידותיהם.

4. בכל מקום שהדבר יהיה מעשי, היחידות היהודיות שישרתו בחופים ימוקמו זו ליד זו.

5. לגבי ארצישראלים שיימצאו כשירים לתפקידי קצונה ודרגות אחרות, יישקלו המלצותיה של הסוכנות היהודית.

 

בתקווה לשמוע ממך על מצב הדברים במועד המוקדם ביותר הנוח לך,

 

שלך בכנות,

מ. שרתוק

 

הערות:

[1] גאי ליידיקר - מפקד הצי הבריטי בנמלי א״י, סוריה ולבנון 1944-1939.

[2] על גיוס יהודים ארצישראלים לצי הבריטי ר׳ מאבק א-1, מסמך 22. במכתב למ״ש 28.4.1942 (אצ״מ S 25/5096) ביקש ליידיקר שיתוף פעולה כדי לשחרר מלחים בריטים לתפקידים ימיים ולהפנות מתגייסים יהודים לתפקידי חוף לא ימיים. על דוח מ״ש להנה״ס על פגישה עם ליידיקר ב-7.5.1942 והצעותיו לגיוס (ר׳ שם, מסמך 130).

 

העתקת קישור