188. מכתב אל גב' א. ק. מק-קנדליש, סיטינגבורן - דרישת שלום - 15.12.1942
שם הספר  מאבק מדיני ב'
שם הפרק  188. מכתב אל גב' א. ק. מק-קנדליש, סיטינגבורן - דרישת שלום - 15.12.1942
כותרת משנה  אנגלית

188

מכתב אל גב' א. ק. מק-קנדליש, סיטינגבורן

15.12.1942

(אנגלית)

דרישת שלום


גב' מק-קנדליש יקרה,

 

זה עתה הגעתי ללונדון מירושלים ואני מביא לך דרישת שלום מבעלך, שעמו אני מתראה פעמים רבות בביקורַי בקהיר בענייני גיוס. ראיתיו שם על סף המראתי ללונדון לפני כשנים-עשר יום. הוא בריא ושלם, עובד קשה ויצא לו שם מצוין ברחבי יחידות הצבא במזרח התיכון. אני אישית חייב לו רבות על התייחסותו הידידותית והמועילה. כל שאוכל לומר הוא שאני תקווה כי יהיו רבים כמוהו בצבא.[1]

אשהה בלונדון שלושה עד ארבעה שבועות, ואפשר להשיגני באמצעות משרד הסוכנות היהודית. אם תרצי לשלוח לו מסר בשובי, אעמיד את עצמי לרשותך בחפץ לב.

 

שלך בכנות,

משה שרתוק

 

הערות:

[1] לימים, בהרצאה שנשא ב-12.6.1953 לפני קורס מדריכי היסטוריה צבאית של צה"ל על "הבריגדה היהודית", אמר מ"ש: "נתקלתי באיש אחד שהיה ראש אכ"א בקהיר והוא היה אחד העובדים הכבירים ביותר שפגשתי בימי חיי, ואחד המוחות המעולים שפגשתי במפקדה האזורית הזאת. האיש הזה קיבל מאיתנו הרשמה ב׳ספר הזהב׳ ואת התעודה יכולתי למסור לו רק בשנה שעברה באנגליה. היא נמסרה לו בשגרירות הישראלית. ובכן, אם היה איש אחד בצבא הבריטי שתרם תרומה מובהקת לעיצוב היחידה היהודית, הרי זה הוא. אין לכם כלל מושג מה היה פשר המערכה הזאת ומה זה היה בשביל חיי אנשינו - בשביל הרגשתם היומיומית, האפשרות להחזיק מעמד בצבא זר, וגם בשביל בסיס להישגים המדיניים - מה פירוש הדבר לבנות את היחידה היהודית, את הקרקע הראשונה. לו היה בזה חלק עצום. שמו היה ג׳ון מק-קנדליש. היה לו זיכרון מופלא, והוא ראה את כל מפת היחידות והוא ידע הכל".

 

העתקת קישור