נספח 10. דברי ראש הממשלה דוד בן-גוריון ב"קול ישראל" - הטרור נגד ריבונות ישראל וחירותה ייעקר מן השורש - 8.1.1952
שם הספר  פולמוס השילומים
שם הפרק  נספח 10. דברי ראש הממשלה דוד בן-גוריון ב"קול ישראל" - הטרור נגד ריבונות ישראל וחירותה ייעקר מן השורש - 8.1.1952


 

נספח 10. דברי ראש הממשלה דוד בן-גוריון ב"קול ישראל"[1]

8.1.1952

הטרור נגד ריבונות ישראל וחירותה ייעקר מן השורש

 

 

אתמול הורמה יד זֵידונה על ריבונות הכנסת. נעשתה התחלה להרוס הדמוקרטיה בישראל. הוכרז, שלא נבחרי האומה יכריעו במדיניות ישראל אלא אנשי האגרוף והרצח הפוליטי.

אספסוף פרוע ומוסת של אנשי אצ״ל והקומוניסטים הסתער על בניין הכנסת וזרק לתוכה אבנים. כנופיות של פורעים התנפלו על שוטרי ישראל - שוטרים שברובם הם עולים חדשים, ששירתו בצבא ההגנה לישראל והשתתפו במלחמת השחרור ומונו לשמור על כבוד הכנסת וביטחונם של נבחרי העם וממשלתו. יותר ממאה שוטרים נפצעו. ביקרתי היום הפצועים במטה המשטרה וראיתי שוטרים נפגעים ונפצעים, אשר לאחר שהוכו במקלות ונפגעו באבנים על-ידי הפורעים, נפלו ארצה, והפורעים המוסתים רמסו אותם והוסיפו להכותם.

ראשו ומארגנו של ״המרד״ הזה, מר מנחם בגין, עמד אתמול בכיכר ציון בירושלים והסית ההמונים. כפי שנתפרסם הבוקר בעיתון ״חרות״ הוא אמר: ״כאשר יריתם בנו בתותח, אז נתתי פקודה: לא! היום אתן את הפקודה: כן! זו תהיה מלחמה לחיים או למוות״.

כראש הממשלה וכשר הביטחון, הממונה מטעם העם השוכן בציון מאז קמה מדינת ישראל על שלומה וביטחונה של המדינה ושל העם היושב בתוכה, אני רואה חובה לעצמי גם לספר לעם על חומרת המזימה הפושעת והבוגדנית, אשר פתחו בה אתמול אנשי אצ״ל לשעבר בעזרתם ובתמיכתם של ה״יֶבסֶקים״,[2] וגם להבטיח לעם שנאחזו וייאחזו בכל האמצעים הדרושים - ואני מדגיש בכל האמצעים - לשמור על ריבונות הכנסת, על קיום הדמוקרטיה, על חופש ההכרעה של הרוב ועל שמירת החוק והביטחון והשלום של ישראל.

עלי קודם כל להביע השתתפותי העמוקה בצערם של השוטרים, אשר מילאו אתמול את חובתם באמונה, במסירות ובהבלגה יוצאת מן הכלל. הם עמדו במבחן קשה. המון פרוע ומשוסה, מזוין במקלות ובאבנים ובפצצות גז, ברחובות ועל גגות הבתים, הסתער עליהם באכזריות מטורפת - והשוטרים ידעו להבליג ולקיים עד הסוף הפקודה שניתנה להם לא להשתמש בנשק חם, ואם כי רבים מהשוטרים נפצעו ושתתו דם לא נמצא אף אחד ביניהם שעבר על הפקודה. אני בטוח שלא רק ממשלת ישראל, אלא עם ישראל כולו, יוקיר התנהגות מופתית וממושמעת זו. יחד עם זאת עלי להתרות ולהזהיר כנופיות הפורעים ומנהיגיהם שלא ינצלו יותר מדי מידת ההבלגה של המשטרה ולא יסמכו על כך - אם יהיה הכרח, ישתמשו נגד הפורעים והטרוריסטים בכל הכוחות ובכל האמצעים הכשרים אשר ברשות המדינה, ללא יוצא מן הכלל, להגנת החוק והחיים של שומרי החוק.

אינני מזלזל בהכרזתו של מר מנחם בגין, שהוא מתכונן ל״מלחמה לחיים ולמוות״. גם אין לי כל אשליה למי מכוונים האיומים האלה. וגם ידעתי שלא קשה ביותר לבצע מעשי רצח נגד אנשי הממשלה, שיש לי הכבוד הרב לעמוד בראשה. לא נעלם ממני מיהו המטרה הראשונה בתוכניתו של מר בגין במלחמה שהוא הכריז ״לחיים ולמוות״. ואני רואה לחובתי להודיע לעם כראש הממשלה וכשר הביטחון: אל בהלה ואל פחד! יש די כוחות ואמצעים בידי המדינה להגן על ריבונותה וחירותה של ישראל, ולמנוע השתלטות בריונים ורוצחים פוליטיים ומעשי טרור ממושכים במדינה. הצבא, המשטרה והעם השוחר חירות ועצמאות - הם הערובה הנאמנה והיעילה, שהמזימה הפושעת והמטורפת של הבריונים של ״חרות״ ותומכיהם ממק״י לא תקום ולא תהיה. מדינת ישראל לא תיהפך לא לספרד ולא לסוריה.[3]

האידיאולוגיה הטמאה של הפשיזם בגילוייו השונים בימין ובשמאל, האידיאולוגיה של השלטת מיעוט בכוח הטרור והאלימות, שנתפסו לה קבוצות מחוסרות ערך ומצפון בישראל - לא תקום ולא יינתן לה להרוס חירות העם וריבונותו, ואין כל יסוד לבהלה.

אין בדעתי ואסור לי להשלות העם: הסכנה אינה קטנה. ואם כי רוב דקלומיהם של מנהגי אצ״ל ו״חרות״ אינם אלא דברי הבל, הפעם יש להתייחס לדבריהם ברצינות. גם אין אני מזלזל באומץ לב הגופני של אנשי אצ״ל, ואני יודע שאינם נרתעים ממאסר ומעונש. ואין בכוונתי להגיד לעם שהסכנה אינה חמורה. דברי מר בגין על ״מלחמה לחיים ולמוות״ אינם הפעם מליצה בעלמא, אלא הכרזה על טרור ומחתרת של טרור. אתמול ניפצו הבריונים שמשות הכנסת - איני יודע במה ובמי יפגעו מחר או מחרתיים. אבל אני רוצה ויכול להבטיח לעם שיש די רצון, כוח ואמצעים למדינת ישראל למנוע כל השתוללות טרוריסטית העלולה להרוס הדמוקרטיה ולסכן המדינה. יודע אני שהעם ברובו המכריע יעמוד איתן סביב נבחריו ויגן בכל האמצעים שבידו על החירות והריבונות של ישראל. המשטרה, הצבא והעם - בטוחים, ועליהם נשען כוח המדינה והם יעשו לאַל כל מזימה טרוריסטית גם אם הטרוריסטים לא יירתעו משפיכות דמים ומרציחת נבחרי העם.

חבלי העצמאות של עם שחי אלפי שנים בשיעבוד, בנכר ובתלות, אינם קלים. בשנים המעטות של עצמאותנו עברו עלינו מבחנים חמורים, חיצוניים ופנימיים - ועמדנו בהם. נעמוד גם במבחן החדש הבא עלינו עכשיו מטעם אנשי ״חרות״ ותומכיהם הגלויים והנסתרים.

לבסוף עלי לפנות בדרישה נמרצת ורצינית להמון חברי וידידי ולכל איש ישר בישראל: איני יודע מה עלול לקרות בימים אלה לנבחרי העם. יקרה אשר יקרה. ידוֹע תדעו שעלינו לשמור על כל משמר על שלטון החוק ועל מרות המדינה ומוסדותיה המוסמכים. שמירת הביטחון במדינה ושל המדינה הוא בידי המשטרה והצבא, ועליהם ממונה הממשלה. רק הממשלה. ורק כוחות הביטחון המוסמכים יקיימו הסדר והחוק, ורק בתי המשפט, האזרחיים והצבאיים, ידונו וישפטו האשמים אשר עברו או יעברו את החוק. אל יעשה שום איש דין לעצמו, ואל נכניס חלילה בתוכנו את המנהגים הפרימיטיביים והחשוכים של גאולת דם כביכול.

מכיר אני לא פחות ממישהו בארץ מצב כוחות הביטחון - ויש לי אמון גמור ביכולתם לשלוט במצב.

הציבור נקרא לעירנות, לעמידה לעזרת כוחות הביטחון כשיידרשו, לעזרת המדינה - להגנת ריבונותה וחירותה, אבל אל ייעשה מצד מתנגדי הכנופיות והבריונים שום דבר מחוץ לסמכות הרשמית של כלי המדינה. ואני יכול להבטיח לעם היושב בציון, לעם היהודי בתפוצות ולדעת הקהל בעולם, שעם כל המבחן החמור המצפה לנו, ישראל תישאר מדינה חופשית ודמוקרטית, וריבונות הכנסת, סמכות הממשלה ושלטון החוק לא יעורערו. והטרור נגד ריבונותה וחירותה של מדינת ישראל ייעקר מן השורש, ללא כל רתיעה וללא כל פשרה.

 

הערות


[1] לפי ״דבר״, 9.1.1952.

[2] אנשי ה״יֶבסֶקציה״ - הסיעה היהודית (יֶבְרֵיסְקַיַה סקציה) במפלגה הקומ׳ הסובייטית. ראשיה עמדו בראש פעולות החיסול של כל הארגונים והמוסדות היהודיים הלא-קומוניסטים בבריה״מ.

[3] ספרד הפשיסטית, אז בשלטון הרודן פרנסיסקו פרנקו; סוריה, שם התחוללו בשנים 1951-1949 מספר הפיכות צבאיות אלימות.

 

העתקת קישור