יום ב', 22/8/1955
שם הספר  יומן אישי 1955
שם הפרק  יום ב', 22/8/1955

 

 

יום ב',  22/8/1955

 

(נרשם ב-9.10 כנזכר ביומן מ-13.8)

 

אחרי הפוגה ממושכת, שגרמו לה הן האזהרות שהשמענו באמצעות המעצמות ואו"ם והן השיחות שניהלנו בק"מ 95, שוב רעמו היום מרגמות ותותחים ברצועת עזה. על סיור שיגרתי שלנו לאורך הגבול [ליד מפלסים] נפתחה לפתע אש ממוצב מצרי. המשמר נע במישור שטוח ופתוח ללא כל מחסה. כדי לחלצו מן האש שלא פסקה התקיף מפקד הכוח המסייע את המוצב, חצה את הקו וכבשו, הפיל חללים אחדים, בתוכם קצין, ושיחרר את הנותרים. כעבור שעה קלה חזרו אנשינו לתחום ישראל.

זה היה דוח צה"ל. נתעוררו, כמובן, מייד ספקות לגבי אמיתותו אך השאלות והתשובות לא השאירו מקום לספק כי כזו ולא אחרת הייתה ההשתלשלות.

עד מהרה באה הגירסה המצרית. כמובן, המשמר הישראלי פתח באש על המוצב המצרי. הלה השיב ואז חצינו וכבשנו והפעולה כולה לא הייתה אלא התגרות מחושבת מצדנו.

פירסמנו הודעה שתלתה את הקולר במצרים והאשימה אותם בכוונת זדון לחבל בשיחות עזה הדורכות במקום זה עידן.

בינתיים התנהלה פעילות בחזית אחרת של שביתת-נשק. סוף סוף הצלחנו להכחיש הכחשה ניצחת את הטענה הסורית בדבר קצין מסוים משלהם שאנו מחזיקים, כאילו, בשביינו זה שנים. על ידי טענה זו הם מבקשים להצדיק את אי-החזרת הארבעה. הסתמכו על איזה משקיף בלגי שדיווח פעם כי ראה אותו קצין אצלנו ומאז פרש מתפקידו ועזב את הארץ. ברנס הביא קצין זה מקונגו על חשבון או"ם והוברר כי הוא ראה איש אחר לגמרי, עריק סורי שביקש מקלט אצלנו ושמו אחר לגמרי. גם טענה אחרת של הסורים בדבר מספר נהגים משלהם הנמצאים כאילו בידינו הופרכה. תקוע ביקש להוציא הודעה, אך לאחר שבדקתי היטב את הנוסח עיכבתי פרסומו כי לא היה מבוסס דיו. היום יתקיים "עימות" הקצין עם העריק ומוטב להשהות את ההודעה עד מחר.

חבר הקונגרס [מניו-יורק] עמנואל סלר ביקרני במשרד החוץ ואחר כך הוא ורעייתו ומזכירתו סעדו אצלנו בצהריים עם עוד כמה אורחים קרואים. זוג אחד מאלה, פרופ' רייך ואשתו, קרוביהם של זלצמנים בניו-יורק, שהכירו שם את הילדים, נסעו איתי לת"א ובדרך פקחתי עיניהם על המתחולל בנוף הארץ על פי מאמרי מלכות של ישראל, ביוזמת מוסדותיה ובעמל כפיהם של אזרחיה החדשים.

בת"א נתקיימה ישיבת מרכז המפלגה, בה נמשך הוויכוח האין-סופי על לקח הבחירות.

רשום אצלי כי הייתה לי אחר כך שיחה עם ב"ג אך לא אזכור תוכנה.

 

העתקת קישור