יום ד', 17/8/1955
שם הספר  יומן אישי 1955
שם הפרק  יום ד', 17/8/1955

 

 

יום ד',  17/8/1955

 

(נרשם ב-29.9 כנזכר ביומן מ-13.8)

 

מאשקלון יצאנו בלוויית ליובה אליאב, מאנשי שאול [אביגור] ב"הגנה" ובהעפלה. בפעם האחרונה ראינוהו מדריך בכפר נבטים של עולי קוצ'ין ועכשיו הוא חולש מטעם מח' ההתיישבות על כל מפעל לכיש. בשיירה היה גם המהנדס החקלאי [בנימין] קפלן, בן [ישראל] אחיו של אליעזר ז"ל. שני אלה אנשי מופת במרצם, ביכולתם, במסירותם. במפעל לכיש יש ניסיון לתכנן התיישבות גושית במעגלים המרוכזים סביב נקודת-עיירה, אך חבל לכיש כולו אינו מהווה חטיבה אחת אלא חלקים שונים שלו עתידים להתמזג עם אזורי התיישבות אחרים שבסביבה.

פתחנו במצודת יואב - הוא תחנת המשטרה של עיראק סויידן - וצפינו מעל ראש המגדל אל פני כל החבל. משם נסענו על פני הציר המרכזי של החבל עד קצהו המזרחי. ביקרנו במושב נוגה, לשם עקרה משפחת גובר מכפר ורבורג, כדי לזכות בגלגול שני של חלוציות; בקריית גת, שהיא העיירה המרכזית ועומדת בראשית בניינה, שם מצאנו את יצחק צ'יז'יק מנצח על הפיתוח וראינו מיתקן כותנה גדול בבניינו, אחד מהשלושה שבארץ; לבסוף באמציה, היא דוויימה, נקודות היאחזות של נח"ל הצופה מול חבל חברון.

בשובנו צפונה סרנו לתחנת הניסיון ברחובות לסעודת צהריים. אך הגעתי לרח' הירקון והנה ב"ג בטלפון מביתו. ניגשתי אליו. פתח והודיע כי אומנם היה מנוי וגמור עמו לפרוש, אך "חברים" (קרי: הבחורים שמסביבו), אכפו עליו, ובפיהם שני נימוקים:

ראשית, זה יהרוס מעמד המפלגה. נימוק זה דחה - אינו גורס כי יש אנשים שאין להם תחליף וכו'.

שנית, פרישתו תתקבל כמעילה באמון הציבור; העמיד עצמו בראש הרשימה, היו מי שהצביעו על יסוד זה, והנה הוא מסתלק. נימוק זה קיבל וחזר בו.

אמרתי כי כל זה טוב ויפה, אך עליו לבחור לו שר חוץ כלבבו או למנות שר ביטחון כלבבו ולקבל לידיו תיק החוץ. אני איני בא בחשבון לתפקיד שר חוץ בממשלתו, כל שכן לאחר ההגדרה שנתן לסמכויותיו של שר החוץ בישיבת המרכז האחרונה. ניסה לשדלני בדברים שאין אני זוכרם בדיוק, אך עמדתי בשלי עד שהגיעה שעת ישיבת המרכז. אמר כי יְכנס הערב ישיבה מצומצמת אחרי המרכז ויביא לפניה את הדבר.

בישיבת המרכז נמשך הוויכוח האין סופי על לקח הבחירות. שני חברים - עמי אסף ו[אברהם] הרצפלד - היה להם העוז האזרחי להתריס נמרצות כלפי ב"ג על התפרצותו נגדי בישיבה הקודמת.

באמצע הישיבה ניגש אלי [ב"ג] ומסר לי פתק: הוא ינסה להרכיב ממשלה אבל לאו דווקא על מנת לעמוד בראשה [ביום זה הטיל הנשיא את תפקיד הרכבת הממשלה על דב"ג]. יש לזה תקדים - וייצמן הטיל פעם על רוזן להקים ממשלה אם כי היה ברור כי גם אם יצליח לא הוא יעמוד בראש. ובכן שוב הומצאה תיאוריה ליישב פירכה והכל איתי שפיר לעת עתה!

בישיבה המצומצמת לא הייתי, כי היינו מוזמנים לארוחת ערב בשגרירות הרוסית ובילינו שם ערב ארוך. בדיעבד חשבתי כי מוטב הדבר: הן ידובר עלי - מוטב כי יהיו החברים חופשיים.

 

העתקת קישור