שבת, 21/5/1955
שם הספר  יומן אישי 1955
שם הפרק  שבת, 21/5/1955

 

 

שבת,  21/5/1955

 

שמאי שימש לי קשר עם העולם. אמש סעדו יוסף תקוע ואריה שלו אצל ברנס. היו גם ויז'יה ואחרים. לא דובר על מיבצע המוצב - כאילו אין להסיק מזה שום מסקנות. גם בפגישה עם המצרים, שנתקיימה ביום ה', לא עוררו הללו את השאלה. כוונתם, כאילו, להשתיקה. נחלו מפלה של כבוד, לא היו להם נפגעים, מוטב איפוא לא להתריע. זהו פירוש שלי לקו התנהגותם - נראה אם יתאמת. אגב, לאחר הרעמים והברקים בוושינגטון לא ניתך על ראשינו מטר מהשגרירות האמריקנית. תמול ושלשום היה למאה"ב [מח' ארה"ב] מגע עם וייט ולא נאמרה מילה על התקרית. אחת משתיים - או הם מבינים היטב כי מוטב להם להחריש - תשובתנו בהסתמכות על התעללות מועב"ט בנו ידועה להם מראש - או וושינגטון מתכננת מהלומה כבדה ואינם רוצים לטשטש רישומה על ידי דיבורים בטרם עת.

כל הבוקר ואחה"צ ישבתי על ניירות שנצטברו וכתבתי תשובות על מכתבים "צמאים". מירושלים הגיע תיק גדוש מסמכים ומברקים, בכלל זה תשובת תורכיה על איגרתנו בעניין החוזה התורכי עיראקי - מסמך קשיח אך עצור ושומר על שיגרת הידידות - ודוח שילוח על שיחת אלן עם מנהיגים יהודים, בה אמר כי ארה"ב לא תצטרף לברית תורכיה-עיראק ולא תכרות בריתות עם מדינות ערביות אחרות אלא אם ישלימו עם קיום ישראל וייטיבו יחסיהם עמה; ואשר לישראל, כל משאלת ארה"ב היא שתתחייב על אי-תוקפנות, וכאילו ותו לא...

ב-5 הגיע אוברי מחיפה ושוחחנו על עניינים בוושינגטון, גם סיפרתי לו מהמתחולל כאן בתוך הצמרת. הוא מלא תקווה ללא תקנה ורואה חוזה ביטחון עם ארה"ב כסיכוי ממשי, כל שכן אם ארה"ב גורסת עכשיו התקשרות עם ישראל ועם מדינות ערב בעת ובעונה אחת. לאוסון שאל את ב"ג אם נתנגד להליך כזה וב"ג אמר כי לא נתנגד. אלן חזר ושאל אותו דבר את [רביי] פיל ברנשטיין [נשיא "הוועד ליחסי ציבור אמריקה-ישראל"] בוושינגטון. משמע, טוען אוברי, כי חושבים על הדבר ברצינות.

ב-6 נטשנו את גן-העדן אשר בשבי-ציון ונסענו הלוך ונסוע דרומה למעלה משעתיים וחצי בואכה ירושלים.

אכלנו בחטיפה ומייד החלה התייעצות, שוב על המו"מ עם ג'ונסטון, הפעם כדי לסייע לי בהכנת הדוח לממשלה מחר בבוקר. ישבו טדי ויעקב ואוברי ובלאס ווינר והדברים הוסברו היטב והתיישבו בראשי כהלכה.

מצאנו בבית מכתב מקובי. תמיד זוהי בשורת חג. הכתב רצחני אך שטף הסגנון מרנין. הוא דרוך כולו לקראת המאמץ הנועז שקיבל על עצמו - חיבור יסודי על יחס הבולשביקים לציונות.

 

העתקת קישור