תוכניות הזוועה של שר הבטחון לבון
מס' מאמר
9

תוכניות הזוועה של שר הביטחון לבון: טרור בסוריה ובעזה "כדי שיהיה שמח"

תום שגב

הארץ, 23/8/07

(פורסם ככותרת ראשית)

 

בינואר 1955 הציע שר הביטחון אז, פנחס לבון, תוכנית זוועה לפעולה ברצועת עזה ולפני כן גם הורה לרמטכ"ל אז מרדכי מקלף לבצע מתקפה, תוך שימוש באמצעים שלא ניתן עדיין לפרטם, בגבול המפורז שבין ישראל לסוריה. ראש הממשלה אז, משה שרת, ששמע על-כך, רשם את הדברים ביומנו ופרסום ראשון וכמעט מלא של הרישום מופיע היום במוסף "הארץ". לדברי שרת, מעשי הזוועה שזמם לבון "נמנעו הודות להתקוממותם של רמטכ"לים".

 

לדברי שרת - משה דיין "הזדעזע" כששמע את הצעתו של לבון לגבי עזה וקודמו מקלף "התחלחל" כשקיבל את הפקודה לפגוע בגבול הסורי. לדברי שרת, לבון שנשא באחריות לפעולות הטרור שביצעו סוכנים ישראלים במצרים (לימים "עסק הביש" שהוליד את "פרשת לבון"), הציע פעולה דומה בעוד שתי מדינות, "כדי שיהיה שמח במזרח התיכון". שורה של פעולות נוספות ששרת תיאר כ"מעשי טירוף" הביאו אותו למסקנה כי באישיותו של שר הביטחון יש "יסודות שטניים".

 

יומנו של שרת פורסם לראשונה ב-1978 ונחשב לאחד המקורות החשובים ביותר לתולדות המדינה. העמותה למורשת משה שרת המוציאה לאור את כתביו, מצאה באחרונה תיק ובו מאות קטעים אשר לא נכללו בשמונת כרכי היומן שהופיעו בספריית "מעריב". יעקב שרת, בנו של המחבר שגם ערך את המהדורה הראשונה של היומן, מסר ל"הארץ" שהעמותה מכינה כעת לדפוס מהדורה חדשה של היומן.

 

הקטעים משקפים גם ויכוח בין ראשי מערכת הביטחון על התועלת והכדאיות של הריגת אישים ערביים המעורבים בטרור, מעין גלגול מוקדם של מדיניות "הסיכול הממוקד". בעקבות שיגור "מעטפות מתפוצצות" לשני נספחים מצרים, רשם שרת מפי "הממונה על שירותי הביטחון", איסר הראל: "טכסיס זה עשוי לגרות ולהצדיק תגובות של טרור אישי שלא נוכל להתגונן בפניהן".

 

מקטעי היומן מתברר ששירות הביטחון נהג להאזין לשיחות טלפון בין ראשי המפלגות בישראל לבין חבר הכנסת דוד בן-גוריון, ושרת קיבל דיווח על תוכן השיחות. בין היתר חושף יומנו פרטים גם על מעורבותה הפוליטית של ישראל בסודאן, על שיתוף פעולה גרעיני בין ישראל לארה"ב ועל פעולות חשאיות לטובת יהודי בריה"מ.

 

העתקת קישור