הפתרון של לבון
מס' מאמר
8

הפתרון של לבון

 תום שגב

שיעור היסטוריה – מוסף הארץ, 24/8/2007

   

פחות מעשר שנים אחרי השואה יזם שר הביטחון פנחס לבון תוכנית זוועתית לפעולה נגד עזה, ובגבול הסורי הציע "לפזר חיידקי ארס". העמותה למורשת משה שרת מצאה תיק עם תרשומות שהושמטו מיומנו המיתולוגי לפני כמעט 30 שנה.

 

1. יומן מדיני כפולחן

 

שישה שבועות אחרי מבצע סיני רשם משה שרת ביומנו דברים ששמע מפי בנו חיים שרת והם דברים "מפליצים", בלשונו: "יום-יומיים לפני המבצע פוצצנו במו ידינו באר בנירים למען נוכל לטעון כי הפדאיון עשו זאת, כדי להצדיק תגובתנו". השורות הללו מתפרסמות כאן לראשונה והנה לכאורה סנסציה היסטורית: כך נולד הסיבוב השני בין ישראל למצרים, באוקטובר 1956. לא נכון: מבצע סיני תוכנן במגעים ממושכים בין ישראל, צרפת ובריטניה. כעשרה ימים קודם לפתיחת המבצע נהרגו שלושה חיילים ישראלים כשרכבם עלה על מוקשים בגזרת ניצנה. ספק על כן מדוע היה צורך לפוצץ גם באר.

 

ייתכן מאוד ששרת לא ידע זאת. כי שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני לא שותף בסוד ההכנות למבצע סיני; הוא התפטר מהממשלה כארבעה חודשים לפני כן. הוא קרא על המבצע בעיתון, שעות אחדות לפני פגישה עם ראש ממשלת הודו, ג'ווהרלל נהרו, בניו דלהי. אילו נשאל שרת לדעתו היה כנראה מתנגד למבצע ובשובו הביתה רשם ביומנו: "ארצי הלכה ממני".

 

היומן שכתב שרת נמנה עם המקורות החשובים ביותר לתולדות מדינת ישראל. הוא פורסם לראשונה ב-1978, יותר ממיליון מלים של מדינאות ותסכול אישי, תמיד בצלו הנורא של דוד בן גוריון. שמונת הכרכים בעריכת יעקב שרת, בנו של המחבר (ספריית מעריב) התקבלו בתדהמה וסללו את הדרך לעבודתם של מי שכונו לימים "ההיסטוריונים החדשים".

 

לזמן מה פירנסו הכרכים האלה מעין פולחן חתרני. היו אנשים שידעו עמודים שלמים בעל פה - אחד מתחיל משפט, חברו מסיימו. אנשים גם קראו את היומן בחבורות, מתמכרים לא רק לגילויים המדיניים של ראש הממשלה ושר החוץ ולהשקפתו היונית, כי גם לאינטימיות הרגשית שביטא, הכל בסגנון רב השראה ועשיר בהמצאות לשוניות מקוריות. כמעט 30 שנה לאחר מכן - העמותה למורשת משה שרת מכינה לפרסום מהדורה חדשה, מקוצרת, של היומן שאזל מזמן ואף בחנויות לספרים משומשים לא קל להשיגו.


בהקדמה לכרך הראשון כתב יעקב שרת, כי יומנו של אביו מתפרסם בשלמותו, "להוציא כפילויות ספורות ופסוקים ספורים שעניינם פנים-משפחתי מובהק אך טפל". כדי להסיר ספק מלב ציין הבן-העורך כי אין בהשמטות אזכור של יחסים אינטימיים חוץ-משפחתיים, וזה נכון. אך כמעט 30 שנה לאחר פרסום היומן מצאה העמותה למורשת שרת תיק ובו מאות קטעים שהושמטו קודם לפרסום. רובם זניחים, קצתם - כמו הסיפור על פיצוץ הבאר בנירים - ראויים לזקיפת גבה. כמה מלים לא הותרו לפרסום גם עתה.

2. אפילו דיין הזדעזע


חלק ניכר ממה שהושמט מהפרסום כתב ראש ה

העתקת קישור