אנשים ישלמו 300 שקל בשביל ההיסטוריה?
מס' מאמר
7
הערות
עמותה לסינון

מה אתה אומר, אנשים ישלמו 300 שקל בשביל ההיסטוריה?

 אבי שילון

הארץ, 4/9/2006

 

יעקב שרת הוא מפעל הנצחה של איש אחד - למורשת אביו, ראש הממשלה השני. בגיל 80, בכוחות עצמו, הוא עדיין שוקד על פרסום כתביו של משה שרת. המדינה, מתברר, לא בעסק. ולא רק במקרה שלו. לכתביהם של רוב ראשי ממשלת ישראל אין בית

 

על הקיר בדירת שני החדרים הישנה ברחוב בן גוריון בתל אביב ממוסגרת כרזה ישנה, הזועמת על פסילתם של משה שרתוק ודוד בן גוריון על ידי ממשלת בריטניה מלשמש כנציגי היישוב. הריהוט מיושן והארונות עמוסים במסמכים ארכיוניים.

 

גם האיש שמסתובב בחדר לא צעיר. יעקב שרת, בנו של מי שהיה ראש ממשלת ישראל ב-1953-1955, יחגוג בקרוב 80. אבל הוא עדיין פעיל, נמרץ ומלא תוכניות. הוא מקווה שהפרויקט הגדול שעליו הוא שוקד בשנים האחרונות, "לפחות 850 עמודים על הסכם השילומים", ייצא לאור השנה.

 

במרכז הספר תעמוד גישתו של משה שרת, מי שהיה ב-1952 שר החוץ ותמך בהתפייסות עם גרמניה. אבל לא רק. "הסכם השילומים הוא נושא מרתק", הוא אומר, "ואפילו מנחם בגין, שלא נמנה עם הקרובים לדעותי, אמר בדיונים על ההסכם דברים מעניינים. בספר יהיו כל הוויכוחים והדיונים. זה חומר קריאה מרתק שקשה למצוא היום בפוליטיקה הישראלית. היום אין אפילו מי שמתקרב לעברית שדיברו אז, ואני כבר לא מדבר על התוכן".

 

יהודייה מוכשרת

 

יעקב שרת, שהיה בעבר עיתונאי ב"מעריב", מקדיש את ימיו מאז יציאתו לגמלאות לפני 13 שנה לטיפוח מורשת אביו. הוא עובד בחדר הזה כמעט לבד, כשרק אשתו רינה, "היהודייה המוכשרת הזאת" לדבריו, מסייעת לו.

העבודה של יעקב שרת מרשימה: הוא אסף את כל חומרי הארכיון על אביו, צילם את הדרוש ואיחסן בדירה. הוא מוציא לאור את כתבי שרת, עורך אותם, מגיה ומשלים את המלאכה בשולחן פינתי, שם הוא אורז את הספרים בעטיפות ושולח, "עם בול, ל-1,000 אנשים בדיוור ישיר".

 

משה שרת צינן את להט הקרב, בעיקר של בן גוריון ומשה דיין

 

דמותו של משה שרת - ראש המחלקה המדינית בסוכנות מ-1933, שר החוץ מקום המדינה ועד 1956, וראש הממשלה באמצע שנות החמישים - מוצנעת בזיכרון הציבורי, אך הוא היה אחראי להתפתחויות משמעותיות בתולדות

העתקת קישור