מורשת שרת
מס' מאמר
61

מורשת שרת

יעקב בר-און

מעריב, 10/7/2015

 

במלואת 50 שנה למותו של ראש הממשלה השני, משה שרת, בנו יעקב (88) תובע את מקומו הראוי של אביו בהיסטוריה של מדינת ישראל וחושף טפח מהצד האישיותי המורכב של מי שהיה היריב המר של בן-גוריון במפא"י. "גימדו אותו, זלזלו בו, הציגו אותו כחלשלוש, כפחדן, כהססן"


"דמותו של משה שרת לא השתמרה בתודעה הציבורית״, קובע בנימה מפוכחת יעקב (קובי) שרת, בנו של ראש הממשלה השני, שהשבוע מלאו 50 שנה לפטירתו. ״רוב הישראלים של היום נולדו או עלו ארצה לאחר מותו. מניין שידעו מי זה שרת? בגלל שדיוקנו מופיע על השטר של 20 שקל? הרי הכסף מעניין אותם, לא מי האיש. מה גם שהוא הפסיק להיות אישיות בולטת קודם לכן, כשהודח על ידי דוד בן-גוריון מהממשלה״.

כן, בן-גוריון. כמו כדרמה יוונית, יעקב שרת, הבן של, מתגורר במשך שנים רבות בשדרה הנושאת את שמו של יריבו הפוליטי המר של אביו ומול ביתו. ״לא הייתה לו מלחמה, המסכן, או איזו טראומה, שתשמר אותו בזיכרון הלאומי״, אומר הבן בנימה עוקצנית ואוהבת על אביו, כשלאורך כמעט כל הראיון הוא קורא לו ״שרת״. ״בנוסף לכך, הקו שלו, שכולו מתינות, פשרה ונכונות למשא ומתן, שיוליך לוויתורים למען שלום, נמחק. אם מאז ועד היום לא היו לשרת ממשיכים בקו שלו, מדוע שיזכרו אותו?״

״אם לבן-גוריון מתגעגעים היום, לשרת - לא׳׳, הוא קובע, ״כל הזמן אומרים ׳לו היה לנו היום בן-גוריון'. זה. כנראה, מה שחסר להם, לא שרת. בסדר. אולי בצדק. מדינת ישראל לא צריכה בכלל ראש ממשלה שוחר שלום. ייתכן שאם המדיניות שלה כוחנית, היא צריכה שליט כוחני. זה מה שהיא אוהבת. אם כך, שיבושם לה״.

אולי יש הטורחים להשכיח את שרת?

״בשום מקום לא התקבלה החלטה להשכיח אותו. אבל אלה המצדדים בקו האקטיביסטי-כוחני בנוסח בן-גוריון, מטבע הדברים, כאשר הם מתייחסים לשרת, הם מגמדים אותו, מזלזלים בו ומציגים אותו כחלשלוש, כפחדן וכהססן. ומה התוצאה? היום, כשאנשים מזכירים שמות של ראשי ממשלה בעבר, הם פוסחים על שרת״.

כואב לך.

< ...

העתקת קישור