הקרב ההירואי של משה שרת
מס' מאמר
60
הערות
יפורסם ביום שישי 27/3/15

הקרב ההירואי של משה שרת

"מאבק מדיני - 1942" שופך אור על מאמצי שרת לדבר אל לבם של הבריטים במטרה לחמש את היישוב היהודי ולהגן על הארץ מפני פלישה גרמנית

שלמה נקדימון, אתר הארץ

25.03.2015

מאבק מדיני — 1942

משה שרת. עורך: יעקב שרת. העמותה למורשת משה שרת,1,277 עמודים, 200 שקלים

מאז 1942 חלפו 73 שנים, אך אי אפשר להתייחס אל ספרו של משה שרת (אז שרתוק) כאל היסטוריה שמקומה במדף הספרים האחורי. מנהיג היישוב, דוד בן־גוריון, שהה אז בבריטניה ובארצות הברית, ושרת, ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית ולמעשה שר החוץ של היישוב, חבש את כובעו. הבריטים נערכו לאפשרות של פלישה גרמנית וכיבוש ארץ ישראל, ושרת הזהיר מפני הצפוי: חיסולם של 480 אלף יהודיה.

"42' — שנה גורלית בתולדות מלחמת העולם השנייה", חתם ההיסטוריון פרופ' יואב גלבר את המבוא לספר. גורלית, מפני שהגרמנים נעצרו בסטלינגרד. כמעט כל אירופה וצפון אפריקה נרמסו תחת מגפיהם. ארצות הברית טרם הוכיחה את עוצמתה במלחמה. הבסת הקורפוס של הגנרל ארווין רומל באל עלמיין והשעטה בעקבותיו עד לגבול לוב־טוניסיה, עדיין לא בישרה מהפך בשדה הקרב. גורלית, גם בתהליך השמדת יהודי אירופה, שפרטיו ייוודעו רק בסוף השנה.

שרת, כדוברו הראשי של היישוב, כיתת רגליו בין מפקדי הצבא הבריטי במזרח התיכון ובארץ, דיבר אל לבם ונפשם, חרד חרדה עמוקה מן הפלישה הגרמנית לארץ ישראל.

ב-17 באפריל 1942 שיגר שרת תזכיר למפקד הצבא הבריטי במזרח התיכון, גנרל קלוד אוקינלק, תחת הכותרת המצמררת: "אם תיכבש ארץ ישראל בידי הנאצים". ברי היה לו שאם כך יקרה "תיגזר על יהודי ארץ זו לא פחות מאשר כליה מוחלטת".

במכתבו פרש שרת הצעות לקדם את פני ההשמדה הצפויה, שכן "מן הדין כי תהיה ליהודים בארץ ישראל מלוא היכולת להטיל את משקלם להגנת ארצם". הוא דרש כוח יהודי צבאי, אבל ממשלת לונדון השיבה בשלילה. כתחליף, הוביל את המגמה של התנדבות לצבא הבריטי. הוא ניהל ויכוחים עם האגפים השמאליים בתוך תנועת העבודה, שהעדיפו לפתח את הכוח העצמי בתוך הארץ, קיים מגע ישיר עם המתנדבים, שנדחקו מקו החזית לתפקידים כגון שמירה על מחנות שבויים ומחסני אמל"ח. בנוסף היה חייב להתמודד עם נושאי יומיום בתחום המדיני והממשלי.

< ...
העתקת קישור