כך המשיך שרת את בן יהודה
מס' מאמר
42

כך המשיך שרת את בן יהודה

 

אבשלום קור

גלי צה"ל, 10/12/2012

במלאת 90 שנה לפטירתו של מחייה השפה העברית, אליעזר בן יהודה, יצוין היום יום השפה העברית. לרגל האירוע, אבשלום קור, שמשדר כבר שנים את הפינה "באופן מילולי", בחר מנהיג עברי אחד שהמשיך את דרכו של אליעזר בן יהודה בטיפוח השפה העברית. אבשלום בחר במפתיע בראש הממשלה השני של ישראל, משה שרת

כל כך הרבה מדברים אצלנו על גבולותיה של ירושלים. כל כך הרבה מדברים על הקנקן, עד ששוכחים מה שיש בה. יש בה שכונה חדשה ושמה "רמת הולילנד". האם זאת העיר שהחשמונאים טיהרו אותה מן ההתייוונות? מה אגיד לכם? משה שרת, ראש ממשלתנו השני, לא היה נותן לכך לקרות.

 

"אי אפשר לחיים יהודיים בירושלים בלי מדינת ישראל. ולא תיתכן מדינת ישראל בלי ירושלים", אמר שרת, כשהמדינה הייתה בת שנה, בתגובה להחלטת האו"ם כי ירושלים תהיה עיר בינלאומית ולא חלק ממדינת ישראל. קחו ביד את שטר 20 השקלים ותראו גם את פניו.

 

בילדותו גדל משה שרת בארץ ולמד במחזור הראשון של הגימנסיה העברית הראשונה - גימנסיה הרצליה. כאשר המורה בגימנסיה ישראל דושמן חיבר את השיר "פה בארץ חמדת אבות תתגשמנה כל התקוות", יש תמונה של תזמורת הגימנסיה עם המורה למוזיקה, חנינא קרצ'בסקי. מכל התלמידים, לצד המורה יושב התלמיד משה שרת וקלרינט בפיו.

 

"תפרח גם שפת התורה" הדהדו המילים באזני משה שרת, וכשהוא היה ראש הממשלה ושר החוץ, הוא סירב להשתתף באירוע במלון "הולילנד" בירושלים. "רגלי לא תדרוך במלון ששמו איננו עברי", הכריז שרת. ולכן המלון "הולילנד" נאלץ לבחור לו שם עברי: "מלון ארץ הצבי".

 

בלי "הולידיי אין", "פארק פלאזה" או "רמדה הרנסנס"

ראש הממשלה ושר החוץ משה שרת סיים אחר כך את כהונתו. המלון חזר לשם "הולילנד", ועכשיו, כשמכרו את אדמות המלון והקימו שם שכונה, שם השכונה "רמת הולילנד". כמה אני מתגעגע למשה שרת.

 

חשבו לרגע, איך הייתה נראית ירושלים כיום אילו ראש הממשלה ושר החוץ, או שרת החוץ, של ימינו, היו נוהגים כמשה שרת. כי אז לא היה "הולידיי אין" ולא "פארק פלאזה" ולא "רמדה רנסנס". לכל המלונות החשובים בארץ היה רק שם עברי.

 

משה שרת היה איש של נאמנות, לכן בהיותו ראש הממשלה, כששרי אחת המפלגות נמנעו מהצבעה, והחוק אז לא אפשר עדיין לראש הממשלה לפטר שרים, שרת הגיש את התפטרותו כדי לגרום לפיטוריהם, והסביר את עיקרון האחריות הקולקטיבית. אבל, לשווא חיכיתי שמשה שרת יגיד "אחריות קולקטיבית". "על ידי ההימנעות, הפרו השרים את הכלל היסודי ביותר של אחריות קיבוצית". "אחריות קיבוצית" - כך אמר שרת, ראש ממשלתנו השני, ולא "אחריות קולקטיבית". כי הוא דבק בעברית.

 

העתקת קישור