יום ה', 13/9/1956
שם הספר  יומן אישי 1956
שם הפרק  יום ה', 13/9/1956

 

 

יום ה',  13/9/1956

 

לפי גירסה אחת בעיתוני הבוקר מגיע מספר ההרוגים בחירבת אר-רהווה לשלושים - לפי אומדן כי כעשרה קבורים תחת העיים. הגירסה הרשמית היא תשע-עשרה. בצדם של תיאורי מיבצע התגמול מופיעה בעיתונות ידיעה של שעה אחרונה כי במחנה קידוח נפט בערבה שבגבול ירדן נהרגו שלושה שומרים. זאת אומרת שלשלת הדמים נמשכת.

לפי עיתוני אחה"צ שלושת השומרים שנהרגו היו דרוזים. אין זה משנה.

ה"פצצה" בעיתוני הבוקר - צעד מפתיע מצד מעצמות המערב במערכה על תעלת סואץ. אידן הודיע בביה"נ כי תוקם חברה להפעלת המעבר בתעלה לפי אמנת קושטא. היא תגבה דמי המעבר ותספק נווטים. האוניות יגשו לתעלה ויכנסו. זאת אומרת יהיה זה אתגר למצרים לנסות למנוע את המעבר - ואז תהא הצדקה להפעיל כוח תוך הגנה על זכות בינלאומית נגד מפיריה. ארה"ב אף היא שותפת לתוכנית אבל כבר נשמעו הסתייגויות וושינגטון משימוש בכוח. לעומת זה אנגליה וצרפת מצחצחות חרבות וקפריסין מלא צבא.

חיסלתי ניירות למכביר עם שמשון והמשכנו במשלוח ברכות למברכינו.

אברהם עזר, איש התוכניות, בא לתנות מצבו האומלל של מפעל "בנייני האומה" ולתאר סיכוייו המזהירים של מפעל הספריות להפצת הספר הישראלי בעולם.

צבי אבנון בא לברר כמה שאריות של עניינים כספיים במשה"ח.

בבה ביקשה אישור לקבלת הזמנת גולדה לארוחת ערב. גולדה החליטה כנראה ללכת הפעם בגדולות - הזמינה כארבעים: הרוב אנשי המשרד, כולל כל אנשי הלשכה, צמרת המפלגה בירושלים, חברינו בסוכנות ומהשרים זיאמה, פנחס, נמיר וכן שני מזכירי המפלגה היוצאים. ההרכב בכללו מקובל עלי. כשסיפרתי לצפורה על מה חייבתיה גילתה מורת רוח, וטעמיה עמה. אך כבר נקבעו מסמרות ואין להשיב.

טילפנו ממלב"ן בפרדס כ"ץ כי הזקן קליינמן - זה שביקש מצפורה "שושנה אדומה וריחנית" - ונישק את השושנה ואת ידיה - ואשר חזר ושינן באוזניה כשביקרה אצלו ערב רה"ש כי בעוד שבוע ימות - נאסף אל עמיו אמש וכבר הועברה גווייתו למלב"ן בבאר-יעקב לקבורה, "מפני שאצלנו בפרדס כ"ץ אין מקרר". הלוויה ביום א'. החלטנו כי צפורה תיסע.

לתה הנציג היפני ואשתו. שניהם זעירים, ממצמצים בעיניהם ומחייכים בלי הרף. הנושא - ביקורי בארצם אשר נציג זה היה הגורם העיקרי בהבאתו לעולם, שכן בא וטען כלפי משה"ח כי מישגה כבד נעשה אם אבקר אצל דגי הרקק של המזרח הרחוק ואפסח על הלוויתן. האורחים קיימו מסורת אסיה באמונה וישבו שעה ושלושה רבעים.

בערב סיפר לי תקוע כי בצד הירדני תכונה צבאית קדחתנית ולפי הרושם שלו מתוכננת ללילה פעולת תגמול נוספת כלפי ירדן עקב הריגת שלושת הדרוזים.

 

העתקת קישור