יום ב', 10/9/1956
שם הספר  יומן אישי 1956
שם הפרק  יום ב', 10/9/1956

 

 

יום ב',  10/9/1956

 

אתמול התקשיתי בבעיה כיצד נחזור לת"א ולירושלים ונקפני לבי להטיל על דוד משלוח מכוניתו להחזירנו. עלה בדעתי כי מוטב לנו לנסוע ברכבת לפחות עד ת"א וכך נקבע. התברר כי כחבר הכנסת אני זכאי לכרטיס חינם, אלא אין בידי עדות לזהותי. דוד טילפן להנהלת הרכבת להסדיר את העניין והתוצאה הייתה כי [מנהל רכבות ישראל, מנחם] סבידור עצמו פגשנו בתחנה וטרח בסידורנו. הניסיון כולו הצליח למופת והנסיעה הייתה נעימה - רווחה וניקיון ודייקנות ואדיבות הסגל כלפי הנוסעים שהם קיבוץ גלויות כבכל מקום.

בת"א נפרדנו. צפורה המשיכה לירושלים ואילו אני נשארתי כדי להופיע לפני מְעַנַי ב"תל השומר" מחר בבוקר. כתבתי רובו של יום את יומן הימים האחרונים. אחה"צ ביקרתי את תמיק ומוסיק במעונם החדש בנווה-מגן - ירק ומרחב, גן עדן לשני הזאטוטים. ביקרתי גם את עדה. בשני המקומות חילקתי תפוחים שקיבלנו בעין שמר ובאיילת השחר. חזרתי וכתבתי יומן עד אחר חצות.

משיחה טלפונית עם צפורה נודע לי על הריגת שישה חיילי צה"ל על ידי הירדנים בחבל לכיש. ג'ו מסר לי פרטים - אין לדעת אם היה זה מעשה מזיד או באמת עברו אנשינו את הגבול ושילמו בחייהם. על כל פנים ניצתה כנראה אש השנאה בקרב הכפריים מהצד השני והללו לקחו חלק פעיל בהרג וגם התעללו בגוויות. [ר' "אבני דרך", צ' 224-5].

 

העתקת קישור