שבת, 8/12/1956 - איטליה-רומא
שם הספר  יומן אישי 1956
שם הפרק  שבת, 8/12/1956 - איטליה-רומא

 

 

שבת, 8/12/1956  -  איטליה-רומא

 

אף על פי ששכבתי אמש אחר חצות, שוב קמתי ב-6.30. כל הבוקר, אגב כתיבת יומן וסידור ניירות, עשיתי מאמצים להגיע לקשר טלפוני עם קובי בלונדון והעליתי חרס. מסרתי את שמו ומענו אך המרכזייה בלונדון ענתה כי אין שום מספר של טלפון רשום על שם זה. סוף שהברקתי לצפורה וביקשתי את מספר הטלפון תוך תקווה קלושה כי תשובתה תגיע עוד היום.

לארוחת הצהריים הוסעתי עם ששונים ובניעקובים אל חוף הים. היום היה נאה והים נהדר והמסעדה מפוארת והאוכל משובח והחברה נוחה. בן יעקב סיפר על מאמר גדול שהופיע בהשראתנו "קוריירה דֶלָה סֶרה" ובו ההתקפה הנמרצת והמבוססת ביותר על נאצר שנתפרסמה אי שם.

אחר הצהריים ארזתי בפעם האחרונה בנסיעה זו את מזוודותי ובירכתי ברוך שפטרני, כי היטב נמאסה לי מלאכה טרדנית זו. נסעתי עם כל החפצים לבית אליאס על מנת לנסוע מפה לנמל האוויר הלילה. בינתיים נתאספה כל המושבה הישראלית - אנשי השגרירות, משלחת הרכש, הרשות, "אל-על" וכו' ושתו בצמא מה שראיתי לספר על מסעי לאסיה, מהדורה מקוצרת וערוכה ל"עם ולנוער".

באמצע הסיפור הגיע מברק צפורה עם מספרו של קובי. מייד עם גמר השיחה הזמנתיו ומייד קיבלתיו. דיברתי איתו ועם רנה ועם יורם והקולות היו צלולים והדברים ברורים, כאילו כולנו באותה העיר. אמרתי לקובי ספקותי אם אוכל לנסוע לארצות הברית ולאנגליה, משום הקושי הכרוך בהופעותי הפומביות. הבינני מחצי מילה ולא רק הסכים אלא אמר כי הוא עצמו כתב בכיוון זה לצפורה. לרנה סיפרתי כי קניתי לה תכשיטים סיאמים ושמחה מאוד. נשים דעתן קלה תמיד. עם יורם דיברתי אנגלית.

חבורה גדולה ליוותה אותי למטוס בלילה. "לא"י" איחר לצאת והמראנו באחת אחר חצות.

 

[הסיכומים להלן נמצאו בפנקס ראשי הפרקים ליומן שרשם מ"ש במהלך מסעו באסיה ובדרכו חזרה ארצה:]

 

בנגקוק –

1) עניין הנציגות דָחוי;

2) ראיונות עם רה"מ, שה"ח (?), המנכ"ל. המשך אחרי הוועידה;

3) חגיגות אמצע תקופת בודא - אביב 1957, ערך מדיני, תאי בטבור העולם, נציג דתי?;

4) תלמידים ללימוד הבודיות, עניין מיוחד בדתות, בילוי זמן במנזר, השאלה אם יש מי המעוניין אח"כ להורות, מילגה תינתן לשנה באמצעות אונסק"ו אבל אפשר יהיה להאריך.

 

רנגון - שיחה עם ברגמן:

1) הצירות לקראת משלחת [מפלגת ה]ס"ד מבון.

2) אי-ניצול מומחינו, התקשרות עם ליבר סוימה. followed being not Party People's of conceptions great [הרעיונות הגדולים של מפלגת העם אינם מוגשמים]. לשיחה עם או נו –used  fully not capaeities  [הכישורים אינם מנוצלים במלואם].

 

מזכירות ASC [המועצה הסוציאליסטית האסיינית] - הניירות שהובטחו (הוועידה). בעיית סקר המזה"ת. נציג נוער. עניינו של [יצחק] סיני. ערבים. התעניינות במפלגה.

 

[לואי] וולינסקי - חילוקים בין או נו וחבריו ושינויים מאז פרש, איומיו בהתפטרות מהמפלגה (AFPFL) ולשם מה, דוקטרינריות. הבנה כי יש צורך במנהלים. שיתוף עם ישראל נחלת הרבים, שום שינוי מאז עלה בה סווה. כניסת ישראלים למינהל.

 

[יצחק] סיני - שום שיתוף פעולה מהמפלגה [בארץ], 13 חודש שום מכתב, 7 חודשים שום משכורת, 800 צ'אט לחודש מ-PH לא מספיק, אח"כ קיבל ושוב 5 חודשים ללא כלום, [לא קיבל] שום חיבור על סוציאליזם ישראלי, [וולטר-זאב] לקוויר הסכים לכתוב [תמורת] 1,500$, ברקת לא יכול להמציא 500$. [שלח] דוחות לברקת מלפני ולפנים על מצב העניינים [ולא קיבל] שום תגובה. [קשר] יחסים רשמיים עם חבריו, ידידותו עם אינדונסי ויפני, לא עם אוּ לא-אונג שהוא אויב. [אינו מקבל] שום עזרה מהצירות. [חלה] עליית שיתוף כלכלי [ישראלי-בורמי] - ירידת מעמדנו המדיני, ירידה בכלל מאחרי [תקופת] דוד הכהן [כשגריר ישראל בבורמה].

 

בארץ בשובי מאסיה - עם וולטר: כלום סוד הנסיעה [של ב"ג לצרפת ערב מלחמת סיני (ב-22.10.56)] או גם היוזמה [הצרפתית]? אם נודע עניין הטייסים הצרפתיים [שגוננו על שמי ת"א בימי המלחמה], הן ייוודע גם עניין הנסיעה. מה היה [מושג] אילולא פינו? הידע יעקב [צור] על הביקורים [של דב"ג, מ' דיין וש' פרס] בפריס? [ב"יומן פאריס" מאת י"צ, אין זכר לביקורים - ר' שם ע' 294 בתרשומת (בירושלים) ל-20.10.56: "ראש הממשלה הודיע לנו שלא יהיה פנוי בימים הקרובים"]. הידע עליהם ז'ילבר? מדוע מסרו בכתבה מבנגקוק בשם משה"ח? קריאת איגרות [האיום של ר"מ בריה"מ ניקולי] בולגנין במקורן. המסר ברקת מכתבי [צ"ל מברקי] לב"ג [מבומביי, 7.11, ר' לעיל]. מה בעקבות הטבח במשולש [בכפר קאסם]? איך הגיב ב"ג על סירובי לקופנהגן? מה המברק שלא נתפענח? מיהו א'[ברהם] שווייצר? ההיה ב"ג בשרם אל-שיח'? מה חושבים על פליטי עזה? מה ידעו חברי הממשלה? מדוע הטילו עלי שליחות ברומא? מי כתב ב"הארץ" על משפט פומבי [בפרשת כפר קאסם?].

 

בארץ - שיחות עם הדודה גוטה. מתנה מיורש עצר. על אכסלרוד לצור

[להוסיף] ליומן - אצילות סיהנוק (לרגל המאמר), מובאה מהמאמר על היקף פעולת הוועדה, מאלישיב: הנקודה ג' לגבי לאוס-קמבודיה. הקיבלנו. מברק על נאום ב"ג בת"א בבנגקוק או בפנום-[פן]?

 

העתקת קישור