דבר דבור 1949

מחברים משה שרת

עורכים רנה ויעקב שרת

שנת הוצאה 2016

מו"ל העמותה למורשת משה שרת

כרך זה הוא שני בסדרת דבר דבור, המוקדשת לדברים בעל־פה שנשא משה שרת בנושאי מדיניות חוץ, ביטחון וחברה במרוצת תשע שנות כהונתו בממשלת ישראל - כשר חוץ (1956-1948) וכראש ממשלה (1955-1954) - שנות העשור הראשון, המכונן, של מדינת ישראל.

מסמכי דבר דבור 1949 משתרעים על פני שנתה השנייה של ישראל - שנה רבת אתגרים ופעילויות.

הקורא מוזמן ללמוד מפי משה שרת פרשות היסטוריות נשכחות ואף בלתי ידועות, שאתגרו את המדינה הצעירה למחרת ניצחונה במלחמת העצמאות, וביניהן מלחמת הבחירות לכנסת הראשונה; המאבק על קבלת ישראל לחברות באו״ם; ניהול משא ומתן נפרד על שביתת נשק עם ארבע שכנותיה־אויבותיה של ישראל - מצרים, לבנון, ירדן וסוריה ־ וחתימה על הסכמי שביתת נשק עם כולן: מאבק קשה ונחוש על פתרון בעיית הפליטים הפלסטינים שלא על חשבון ישראל, שבמהלכו הסכימה ממשלתה לקלוט 100,000 מהם - הסכמה שלא התממשה; השתלטות ישראל על דרום הערבה ועל גולת הכותרת הדרומית שלה - אילת; מאבק בינלאומי עז על מעמדה המדיני של ירושלים, שהסתיים בהחלטת עצרת או״ם בדצמבר 1949 על בינאום העיר, שגרמה לשר החוץ להגיש את התפטרותו לראש הממשלה אשר דחה אותה על הסף.


דבר דבור 1949 מעלה תרומה שאין ערוך לה ללימוד תולדות מדינת ישראל בימי בראשית שלה. ובתוך כך מבליט את עקרונותיו ותובנותיו של משה שרת כמנהיג לאומי, מדינאי ופוליטיקאי.

לקריאת כל הספר ב-PDF לחצו כאןפרקי הספר