מתוך יומן העבודה - ירושלים, 15.6.1937
שם הספר  יומן מדיני 1937
שם הפרק  מתוך יומן העבודה - ירושלים, 15.6.1937

 

 

מתוך יומן העבודה                                                                                                 ירושלים, 15.6.1937

 

דנתי עם ליאו כהן בפרק על "היחסים בין היהודים לערבים" שבתזכירו העומד להימסר לגנדי על-ידי קלנבך.

[---]

שני פקידים בכירים ממצרים, שליח המיניסטריון לחקלאות ולמסחר, אחד מוסלמי ואחד קופטי, באו למשרד ונתקבלו על-ידי אהרן כהן. לא יכולתי לראותם מחמת הראיון עם הנציב העליון.

[---]

שלחתי מברק ללונדון המודיע על טיסתו הדחופה של הנציב העליון ללונדון בקשר לדין-וחשבון של "הוועדה", ואחריו, מברק שני ארוך יותר על השאלה ששאלני הנציב: מה, לדעתי, עדיף שייכלל בטריטוריה היהודית – שטח גדול יותר בצפון או בדרום, ועל התשובה שהשבתי, שאני נגד חלוקה בכללה, ובמקרה של חלוקה – בעד הכללת שני השטחים.

קבעתי לפי שעה ישיבת הנהלה למחר בצהרים, כדי שאוכל לכתוב לנציב העליון, לפי הצעתו, בשאלת צפון או דרום לפני צאתו ביום ה'.

[---]

ארוחת ערב אצל הקונסול הכללי של איראן. אורחים אחרים: הקונסול הכללי של פולניה ורעייתו, הנשאשיבים, תומפסון[1] מן המזכירות והזוג הלפרן. ואלה הלשונות שדוברו מסביב לשולחן: עברית, ערבית, אנגלית, צרפתית, תורכית, יוונית, פולנית, פרסית, רוסית (אשתו של תומפסון היא יוונית, אשתו של נשאשיבי היא ארמנית מתורכיה, הקונסול הפולני חונך ברוסיה, אשת הקונסול האיראני היא מבאקו ומדברת ז'רגון רוסי ותורכית רהוטה. עתודת הידע הלשוני שלא הספיקו להשתמש בה כללה גם גרמנית, איטלקית וארמנית).

ראע'ב ביי נראה יפה כתמיד, אבל תשוש מאוד. בעסקי פוליטיקה לא שוחחו.

 

הערות

[1]  דאונינג צ'רלז תומפסון (Thompson). נולד ב-1892. שירת בארץ-ישראל כעוזר למזכיר הראשי מ-1929.

 

העתקת קישור