ארכיון מסמכים
DOC
2032
תאריך המסמך
5/11/1947
מסגרת
סוכנות
נושא/כותרת
דוח הבולשת הבריטית (CID) על האזנה לשיחה בין מ.ש. וב.ג.
סוג מסמך
דו"ח
מקום/פרטים
השיחה בין משה שרת בניו יורק ודוד בן גוריון בירושלים, מיום 2/11/1947
תוכן או תקציר המסמך

המסמך הופיע בבלוג "מאוצרות ארכיון צה"ל ומעהב"ט-הסיפורים מאחורי התיעוד", הבלוג של ארכיון צה"ל.

כתב: ד"ר אלדד חרובי, מנהל ארכיון הפלמ"ח 


הטקסט להלן הוא מתוך הבלוג:


בפוסט זה נעסוק בפעילות יחידת המודיעין של משטרת המנדט - CID. אנשיה עסקו, בין השאר, גם בהאזנה לשיחות הטלפון אשר נכנסו ויצאו מארץ ישראל. הפעילות הייתה כרוכה בהתחברות פיזית למערכת התקשורת הקווית של שירות הדואר המנדטורי. בתקופה הנסקרת, שנות ה-20 עד ה-40 של המאה העשרים, לא הייתה מערכת התקשרות ישירה בין טלפון אחד למשנהו. בוודאי שלא הייתה קיימת מערכת העברת שיחות אוטומטית. הכול נערך בנוהל ידני לחלוטין. כלומר, המטלפן הרים את השפופרת וקיבל את המרכזייה, ממנה ביקש לחייג עבורו את המספר של העמית בצד השני. כך גם עם שיחה שנכנסה מחוץ לארץ.

 

   התקשורת עברה דרך המרכזיות במחוזות השונים ברחבי הארץ: ירושלים, חיפה, רמלה ומקומות נוספים. אנשי ה-CID הציבו את אנשיהם במרכזיות השונות והללו האזינו לשיחות אשר עברו דרכם ובאמצעותם. השיחות נערכו בשפות שונות, החל מעברית, ערבית, אנגלית, וכלה בגרמנית, בצרפתית ובשפות נוספות. על פי המסמכים המצויים בידינו, נראה כי אנשי ה"בולשת" [כינויים של אנשי ה-CID בקרב הציבור היהודי בארץ ישראל], הצליחו גם למצוא אנשים שידעו להאזין בשפות רבות, גם הבינו במקרים רבים מיהם הדוברים וסייעו, לעיתים, בפענוח הנאמר, מעבר לתרגום המילולי.


 נוהל האזנות נכנס לפעילות ערה כאשר אישיות חשובה שהתה בחו"ל, עת המפגשים היו מסובכים, מאחר שיציאה מהארץ הייתה כרוכה הן בעלויות והן בהתארגנות לא פשוטה של טיסה או הפלגה או נסיעה לארץ אחרת. במעברי הגבולות נערכו בדיקות של המשטרה ולכן, במקרים רבים, נערכו שיחות טלפון בין הצדדים. הן היו מהירות יותר, זמינות ובמידה רבה, בטוחות.

 

אנשי ה-CID נהגו גם לפתוח מכתבים אשר הגיעו ו/או נשלחו לארץ וממנה. מאחר שהצד היהודי ידע זאת היטב, נחשבה שיחת טלפון, במידה רבה של צדק, לדרך בטוחה להימנע מפני מגע ידה של המשטרה. ראשית, כי נערכו שיחות רבות ליעדים רבים, על ידי אנשים רבים, במהלך כל שעות היממה. אנשי המודיעין המשטרתי גילו מיומנות רבה, ניסיון ולעתים גם קצת מזל – עת הצליחו לשים את אוזנם על שיחת טלפון חשובה או מיוחדת.

 

 אנו נביא במסגרת זו שיחה אחת מני רבות, אשר נערכה בין ראשי היישוב היהודי בארץ ישראל לבין עמיתיהם אשר שהו מעבר לים. התקופה, תקופה סוערת, ערב הבאת שאלת עתיד ארץ ישראל להכרעה של עצרת האומות המאוחדות בניו-יורק, בחודש נובמבר 1947.

 

   משה שרתוק [שרת] שימש באותה עת כראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, ולמעשה כ'שר-החוץ' של המדינה שבדרך. דוד בן-גוריון כיהן באותה עת כיו"ר הנהלת הסוכנות, ולמעשה 'ראש המדינה' שבדרך. השניים שוחחו ביניהם אודות ההתארגנות לקראת ההצבעה באו"ם. שרתוק שהה בניו-יורק בראש משלחת גדולה, ואילו בן-גוריון נותר בירושלים והעביר את המסרים וההוראות הנדרשות למשלחת.

 

 השיחה המדוברת, אשר נקלטה ב- 2 בנובמבר 1947 באמצעות האזנה של ה-CID, מצורפת בזה בפורמט האנגלי. השיחה נערכה בשעה 20:15, כאשר שרתוק התקשר מניו-יורק לירושלים אל דוד בן-גוריון. חשיבות שיחה זו בעצם קיומה, ובעובדת הפקת המודיעין המילולי ממנה.

 

 ראש מדינה משוחח עם שר החוץ שלו, ללא מתווכים, ללא רמזים וללא מילות קישור. שיחה ברורה ובהירה. השיחה הבהירה לבריטים מה עושים ראשי היישוב למען השגת ההכרעה הדרושה להעברת הצעת רוב בקרב חברי וועדת אונסקו"פ בעצרת האו"ם. איכות המסמך לא טובה במיוחד, אך ניתן עם הגדלת הטקסט על המסך, לקרוא את רוב המילים.

 

חשוב לציין, כי הבריטים לא ראו בעיין יפה את הרצון האמריקאי לקדם את העברת ההצעה של חלוקת הארץ, כפי שהציעה וועדת אונסקו"פ. לכן כל פעולה של הלובי האמריקאי למען הנושא, וגילוייה דרך האזנה לצד היהודי של הפעילות, היוו הישג מודיעיני חשוב לאנשי ה-CID.

 

למען הקל על הקוראים, בטקסט המצורף: A– הוא משה שרתוק. B– הוא דוד בן-גוריון. כול אחד מדבר בזמן שלו ומופיע בטקסט באופן זה:A או B. כותב הטקסט הוא ג'ון פורד [John Fforde] מפקד ה-CID באותה תקופה. הנמענים - מכותבים הם הצרכנים העיקריים של דו"חות ה-CID בארץ ישראל: המזכיר הראשי, DSO –שירות הביטחון המסכל,MLO  - השירות החשאי, מייג'ור פורבס – המזכיר הצבאי של הנציב העליון.

 

לתשומת לבם: איכות המסמך לא טובה במקור. אך ניתן עם הגדלת הטקסט על המסך, לקרוא את רוב המילים.
שפה שונה
אנגלית
הערות
המקור אצל אלדד חרובי; http://idfarchives.bloger.co.il/92578/
מסמך מקור
עודכן
10/6/2014
עמוד ראשון של המסמך; נא לפתוח את קובץ ה-PDF לקריאת כל המסמך
העתקת קישור